Czy kolejne trudności, jakie niesie Europejski Zielony Ład także u nas zredukują powierzchnię jego uprawy? O tym m.in. rozmawiali eksperci podczas konferencji "Uprawa rzepaku a Europejski Zielony Ład" w ramach Międzynarodowego Dnia Rzepaku Eurorzepak 2021.
– Nowy Europejski Ład na pewno utrudni gospodarowanie i nie będzie możliwe uzyskiwanie tak wysokich plonów rzepaku jak dotychczas. Choć w ubiegłym roku przekroczyliśmy w Polsce produkcję ponad 3 mln. t, a jeszcze kilkanaście lat temu nasza branża przetwarzała zaledwie 1 mln. t, to jesteśmy pełni obaw – mówił Mariusz Szeliga Prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju. Na szczęście na razie jeszcze nie jest tak źle. Nadal obserwujemy wzrost przerobu rzepaku w Polsce. Kondycja upraw w tym sezonie też jest niezła.
– Jesienią 2020 r. zasiano w Polsce ponad 1 mln. ha. Mamy jeszcze niewielki potencjał zwiększać ten areał. Jednak rzepaku nie wolno siać byle gdzie – mówił Juliusz Młodecki prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
Obawy o rzepak podzielił także były minister rolnictwa, a obecnie doradca prezydenta Jan Krzysztof Ardanowski.
– Europejski Zi...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Eurorzepak wystartował w Minikowie
Jak Polska długa i szeroka widzimy w tych dniach mozaikę pól poprzetykaną żółtymi łanami kwitnącego rzepaku. Tymczasem na zachodzie kontynentu uprawa ta zaczyna przeżywać regres. Jest to skutek m.in. trudniejszych warunków klimatycznych i niższych plonów w wyniku wycofywania środków ochrony roślin i ograniczania dawek nawozów.