StoryEditor

Fundusz promocji: wszystkie skupy oleistych będą musiały zapłacić

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje nowelizację przepisów dotyczących wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Jakie zmiany czekają skupy rzepaku i słonecznika?

23.08.2024., 12:03h

Nowelizacja przepisów: zmiany dla skupów roślin oleistych

Będą zmiany w naliczaniu wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Ministerstwo rolnictwa zamierza od 2025 roku zobowiązać do wpłat na Fundusz wszystkie podmioty skupujące rośliny oleiste od rolników, niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności. Resort chce, by obowiązek wpłat na ten fundusz miał charakter powszechny i sprawiedliwiej obciążał wszystkich uczestników rynku zakupu roślin oleistych (nie preferując tym samym pośredników względem przetwórców).

Obecnie wpłaty deklaruje 87 podmiotów, choć skupów roślin oleistych jest w Polsce 346. Różnica jest więc spora.

- Jedynie część obrotu roślinami oleistymi jest objęta mechanizmem pobierania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych – zauważa ministerstwo rolnictwa w uzasadnieniu projektu zmiany ustawy o funduszach promocji.

Wpłaty na Fundusz Promocji są naliczane w wysokości 0,2 proc. wartości netto od roślin oleistych.

Katalog roślin objętych Funduszem Promocji rozszerzony o słonecznik

Kolejną zmianą jest rozszerzenie katalogu roślin w Funduszu Promocji Roślin Oleistych o słonecznik.

- Powierzchnia uprawy słonecznika w Polsce od 2020 roku sukcesywnie rośnie, w 2020 r. areał upraw wyniósł 9 647,03 ha, w 2021 - 19 511,66 ha, w 2022 - 64 754,74 ha, a w 2023 r. - 54 002,28 ha – argumentuje ministerstwo i dodaje, że promocja słonecznika przyczyni się do wzrostu świadomości konsumentów w kwestii jego wartości odżywczej oraz wpływu na zdrowie, a tym samym będzie sprzyjała wzrostowi jego spożycia.

image

Rolnicy wnioskują o zmiany w Funduszach Promocji. Jakie będą zasady wypłat?

Pieniądze na promocję biokomponentów i biopaliw

Ponadto działania Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Funduszu Promocji Roślin Oleistych mają objąć działania edukacyjno-informacyjne oraz inicjatywy badawczo-rozwojowe ukierunkowane na promocję wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z surowców rolnych.

- Sektor biopaliw jest kluczowym rynkiem dla polskiego rzepaku, albowiem 2/3 produkowanego w Polsce oleju rzepakowego to jest ponad 900 tys. ton stanowiącego ekwiwalent około 2,3 miliona ton nasion rzepaku, kierowana jest do produkcji estrów metylowych (biodiesla). Z kolei w przypadku kukurydzy wdrożenie w Polsce z dniem 1 stycznia 2024 roku benzyny E10 spowoduje, że wykorzystanie ziarna na cele wytwórcze bioetanolu wzrośnie z obecnego poziomu około 1 mln ton do około 1,5 mln ton – tak ministerstwo tłumaczy potrzebę promocji biokomponentów i biopaliw z Funduszu Promocji.

Wszystkie powyższe zmiany zostały zgłoszone przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych oraz Stowarzyszenie Krajowa Izba Biopaliw.

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. sierpień 2024 12:03