Jednym z groźniejszych szkodników upraw rzepaku ozimego jest gnatarz rzepakowiec. Szkody wyrządzają larwy, które są bardzo żarłoczne i w ciągu kilku dni mogą zniszczyć całą zieloną masę młodych liści. Młoda larwa ma kolor szarozielony, a dorastając, robi się cała czarna. Początkowo żeruje na spodniej stronie liści, wygryzając małe otwory, a przechodząc na górną stronę zjada cały miąższ, pozostawiając tylko nerwy liścia (patrz zdjęcie otwierające).
Zwalczanie szkodników
Monitorując jesienią plantację przy pomocy żółtych naczyń sprawdza się zwłaszcza dolną stronę liści, poszukując tam młodych larw gnatarza. Próg ich ekonomicznej szkodliwości w okresie wschodów roślin to średnio 1 larwa na jednej roślinie. Po jego przekroczeniu można zastosować nalistnie insektycydy, tj.:
- Decis Mega 50 EW, w dawce 0,15 l/ha, substancja czynna – deltametryna,
- Delta 50 EW (0,15 l/ha; s.cz. deltametryna),
- Inazuma 130 WG (0,3 kg/ha; acetamipryd + lambda-cyhalotryna),
- Topgun 50 CS (0,15 l/ha; s.cz. lambda-cuhalotryna).
Termin stosowania ww. preparatów w okresie formowania i rozwoju rozety liściowej, natychmiast po wystąpieniu młodych larw, gdy średnia liczebność wynosi 1 larwa na 1 roślinie.
Preparat Inazuma 130 WG zwalcza także na uprawach rzepaku dość powszechną w tym sezonie miniarkę kapuściankę, w dawce 0,20–0,30 kg/ha. Insektycyd należy zastosować jesienią (lub wiosną) po wystąpieniu szkodników na młodych roślinach lub po zauważeniu pierwszych uszkodzeń, od fazy 3 do 9 i więcej liści w rozecie (BBCH 13–19).
Muchówka tego gatunku osiąga 3 mm długości, a larwy do 6 mm. Są one białe lub biało-kremowe, bez odnóży i wyodrębnionej głowy. Żerują w liściach, wyjadając miękisz pomiędzy skórkami blaszki liściowej (patrz foto). Później wgryzają się w ogonki liściowe, gdzie żerują do późnej jesieni. Zaatakowane rośliny są osłabione, żółkną, gorzej zimują, a przy dużych uszkodzeniach zamiera cała roślina jeszcze przed zimą.
[bie]