StoryEditor

Gnatarz i tantniś już gryzą rzepak – jak je skutecznie zwalczać?

Na rzepakach pojawiają się kolejne liście i mają one coraz większe rozmiary, a tym samym stają się łakomym kąskiem dla różnej maści szkodników. Trzeba zachować je, bo to one budują korzeń spichrzowy odpowiedzialny za zimowanie oraz w ich kątach powstają pąki, czyli zawiązki przyszłych pędów bocznych. Zatem im mniej szkodników na tym etapie, tym większy potencjał plonowania rzepaku latem przyszłego roku!

19.09.2024., 12:28h

Rzepak atakowany może być przez kilka gatunków szkodników o tej porze roku. Z jednej strony poradzimy sobie z nimi tymi samymi środkami, ale z drugiej trzeba je stosować nieco inaczej, np. inną techniką, w innej porze doby lub w innym terminie.

Zobacz także: Jak zmniejszyć odporność szkodników na pestycydy i poprawić ich skuteczność?

Warto dodać, że rejestracje konkretnych środków (patrz koniec artykułu) obejmują często tylko część szkodników. Jednak nie jest tajemnicą, że podstawowe substancje z insektycydów rzepakowych mają szerszą skuteczność niż zarejestrowana. Zatem ich stosowanie na jednego szkodnika (z listy zarejestrowanych), zwalczy także inne, ale pod warunkiem, że substancja dotrze w miejsce występowania lub żerowania owadów.

Tantniś krzyżowiaczek

Na polach w Wielkopolsce oraz na północnym wschodzie Polski zaobserwowałem bardzo dużo gąsienic tantnisia krzyżowiaczka. Jego maleńkie gąsienice są zielone i trudno dostrzegalne. Ponadto siedzą po spodniej stronie liścia i wyżerają tylko miękisz, zatem z wierzchu nie widać dziur (dopiero pod światło lub na późniejszym etapie żerowania).

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. luty 2025 09:39