StoryEditor

Gnatarz już na rzepaku

Mimo że w rzepaku obowiązuje derogacja na zastosowanie insektycydowych zapraw nasiennych to szkodniki i tak trzeba monitorować, bo pojawiają się od początku wegetacji rzepaku.
10.09.2019., 11:09h
Jednym z nich jest gnatarz rzepakowiec. Ta błonkówka pojawiła się na plantacjach rzepaku, jak informują doradcy z firmy Procam. Niewinnie wyglądający owad (na zdjęciu) składa do 150 jaj (niektóre źródła podają, że nawet ponad 200). Z nich wylęgają się larwy, które są bardzo żarłoczne. W ciągu kilku dni przy masowym pojawie mogą zniszczyć całą plantację rzepaku. Błonkówka może pojawiać się na rzepaku od samych wschodów, więc larwy już mogą uszkadzać młode rośliny. Mamy do czynienia z drugim już pokoleniem gnatarza, bo sierpień był ciepły i suchy w większości kraju. Dlatego też należy jak najszybciej przeprowadzić lustrację plantacji i w przypadku przekroczenia progu szkodliwości – 1 larwy na roślinie – wykonać zabieg.
Warto przypomnieć, że choć zaprawy insektycydowe zwalczają gnatarza to jednak najskuteczniejsze są przeciwko larwom żerującym na siewkach. Uszkodzenia wywołane przez gnatarza można pomylić z tymi powodowanymi przez bielinki, tantnisia, pchełki, ślimaki czy rolnice.

Zwalczanie gnatarza

Jesienią, jeśli zaprawa nasienna okaże się niewystarczająco skuteczna trzeba wykonać zabieg nalistny i to jak najsz...
Pozostało 23% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:01