StoryEditor

Jak często rzepak powinien znaleźć się w płodozmianie?

Im częściej rzepak występuje w płodozmianie, tym mniej będzie plonować. Trzy lata przerwy w jego uprawie na tym samym polu to zdecydowanie za mało.
Ute Kropf
Wyższa Szkoła Rolnicza w Kilonii
prof. Hansgeorg Schönberger
N.U. Agrar
15.07.2024., 08:00h

Rzepak jako roślina ozima rozluźnia ciasne płodozmiany zbożowe i efektywnie wykorzystując azot zmniejsza jego potencjalne straty z gleby. Ponadto, dzięki korzeniom sięgającym do 2 m może wykorzystywać składniki pokarmowe oraz wodę z głębszych warstw, zwłaszcza na glebach ciężkichOprócz dobrej struktury gleby gatunek ten pozostawia również składniki odżywcze dla kolejnych upraw. Oprócz potasu i wapnia dotyczy to w jeszcze większym stopniu mikroelementów, jak bor i molibden. Ponadto rzepak działa pozytywnie na żyzność gleby, jeśli słoma pozostanie na polu. Po nim nie trzeba też gleby uprawiać zbyt intensywnie.

Oprócz tych zalet istnieje jedna wada, której nie można pominąć – rzepak zbyt często występował w płodozmianach, co skutkowało problemami, m.in. chorobami, jak kiła, werticilioza i zgnilizna twardzikowa, nie tylko na rzepaku. W ciągu ostatnich 50 lat mieliśmy płodozmiany oparte na roślinach kombajnowych, czyli np. rzepak ozimy – zboże ozime – zboże ozime. Czasem zboże pojawiało się jeszcze po raz trzeci po rzep...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Ute Kropf<br/>Wyższa Szkoła Rolnicza w Kilonii<br/>prof. Hansgeorg Schönberger<br/>N.U. AgrarUte Kropf
Wyższa Szkoła Rolnicza w Kilonii
prof. Hansgeorg Schönberger
N.U. Agrar
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 02:25