StoryEditor

Jak nawozić w tym roku rzepaki?

Katastrofalnie niskie plony zbóż, które są̨ najczęściej przedplonem dla rzepaku, a tym samym niższe pobranie składników pokarmowych oznaczają̨, że zapewne trzeba będzie zweryfikować wysokość nawożenia pod rzepak. Dr Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar podpowiada jak do tego zagadnienia podejść.
25.07.2018., 11:07h

– Taka susza i katastrofalnie niskie plony zdarzyła się̨ w ostatnich 70 latach tylko praktycznie 4 razy, tj. w 1959 r., 1976 r., 1992 r. i 2003 r. Przyczyną tak fatalnych zbiorów w tym roku na lepszych glebach jest jednak nie tylko susza. Często przyczyną był fakt, że rośliny głodowały zanim zaczęła doskwierać́ im susza. Nie ma innego sposobu na wytłumaczenie znacznych różnic w plonach między sąsiadującymi ze sobą̨ plantacjami tej samej odmiany, zasianymi w tym samym terminie i po takim samym przedplonie – mówi dr Hansgeorg Schönberger z niezależnej firmy doradczej N.U. Agrar. 

Różnice było dopiero widoczne w przypadku stosowania gnojowicy – na polach, na których regularnie stosuje się̨ ten nawóz plony były wyższe, ponieważ̇ tam gleba jest zasobniejsza w podstawowe składniki pokarmowe. Kto w ostatnich latach zaniedbał uzupełnienie zasobu glebowego w fosfor, potas oraz wapń i nie dbał o uzyskanie struktury gruzełkowatej gleby, nie powinien być́ aż̇ tak mocno zaskoczony niskimi plonami w tym roku.

Co nas czeka jesienią 2018?

Mimo lokalnie znacznych opadów w drugiej dekadzie lipca, tak upalny i suchy okres, trwający praktycznie 2–3 miesiące (w zależności od regionu kraju) musi mieć skutki. 

Więcej na ten temat i zaleceń nawozowych  na ten rok pod rzepak przeczytacie w najbliższym numerze top agrar Polska (8/2018) na str. 108-112.

Fot. agrarfoto

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 02:55