StoryEditor

Jak rozpoznać niedobory boru i wapnia w rzepaku?

Energia zgromadzona w procesie fotosyntezy ze słońca przez późne lato, całą jesień, a nawet zimę, gromadzi się u rzepaku w korzeniu, szyjce korzeniowej i liściach. Te ostatnie często jednak wczesną wiosną odpadają i pozostaje tylko korzeń i szyjka. Ich stan decyduje o kondycji roślin, późniejszym rozwoju i plonie. Niestety, często mamy do czynienia z zaburzeniami tych części. Jak rozpoznać niedobory boru i wapnia w rzepaku?
14.03.2024., 10:23h

Niedobory boru (i wapnia) w rzepaku

Przyczyna: zbyt mała zawartość boru w glebie lub małe jego pobranie.

Objawy: rozrywanie tkanek w szyjce korzeniowej na skutek braku ich spoiwa, czyli boru (lub równocześnie wapnia). Tkanka staje się początkowo mało zwarta, później gąbczasta, w końcu jest podatna na atak saprofitów i brunatnieje. W skrajnych przypadkach pustowatość prowadzi do osłabienia rośliny, wnikania tam wody, która zamarza i rozrywa dalej tkanki.

Zobacz także: Które szkodniki rzepaku zaatakują w tym roku?

Zapobieganie: analiza gleby na zawartość boru, dolistne dawki boru jesienią w ilości 100–300 g/ha, nawożenie doglebowe borem (jeśli objawy występują pomimo podawania boru jesienią, sprawdzić dostępność wapnia w glebie i podawać ten składnik dolistnie).

Postępowanie wiosną: dalsze nawożenie borem w formie dolistnej w ilości 300–450 g/ha, najlepiej dzielone na 2–3 dawki.

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. listopad 2024 11:29