StoryEditor

Jakimi preparatami zwalczać jesienią mszyce w rzepaku ozimym?

Nasz Czytelnik z województwa łódzkiego zapytał, jakie preparaty można wykorzystać jesienią do zwalczania mszyc w rzepaku ozimym. O tej porze roku można zastosować kilka preparatów i substancji czynnych, ważny jest też termin wykonania zabiegu.
28.10.2022., 14:10h

Jesień to nie pora zastoju w pracach polowych. Po zbiorze kukurydzy ziarnowej i buraka cukrowego, niektóre gatunki mszyc przenoszą się na nowe zasiewy rzepaku ozimego. Jeśli w tym czasie pogoda będzie dość łagodna, to już kolejny sezon, kiedy mogą wystąpić masowe naloty nowych pokoleń lub przesiedlanie się mszyc z sąsiednich upraw, powodujące duże uszkodzenia blaszek liściowych. Zaatakowane uprawy gorzej zimują, a w skrajnych przypadkach dochodzi do zamierania całych roślin na polu.

Jakie preparaty do zwalczania mszyc i termin stosowania?

Do zwalczania mszycy kapuścianej w rzepaku ozimym można o tej porze roku zastosować kilka preparatów, zawierających różne s.cz. Dla deltametryny są to środki Decis Mega 50 EW (w dawce 0,15 l/ha), Delta 50 EW (0,15 l/ha) oraz Delta-Global 25 EC (0,35 l/ha). Zalecany dla nich termin zabiegu to pojawienie się pierwszych kolonii lub uszkodzeń na młodych roślinach.

Druga grupą środków są insektycydy bazujące na mieszaninie acetamiprydu i lambda-cyhalotryny, tj. Inazuma 130 WG i Inpower 130 WG.
W zabiegach jesiennych należy je użyć w fazie od 3 do 9 i więcej liści w rozecie (BBCH 13–19), a zalecana dawka wynosi 0,25–0,3 kg/ha, zależnie od presji szkodnika na uprawie.

jd

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 17:22