Wprawdzie ostatni sezon, mimo uderzenia zimy na początku roku, był łaskawy zarówno jesienią, jak i zimą i nie mieliśmy problemów z wymarznięciami, co nie zmienia faktu, że w warunkach naszego klimatu zimotrwałość jest ważną cechą nie tylko odmianową, ale ważną z punktu widzenia agrotechnicznego. Należy tak postępować na każdym etapie uprawy, począwszy od wyboru stanowiska, przygotowania gleby do siewu, przez normę siewu, odpowiednie odżywienie roślin i ich ochronę jesienią, aby weszły w jak najlepszej kondycji w zimę.
Zobacz także: Ile wynosi dawka boru pod rzepak przed zimą?
Niestety, szczególnie w tym sezonie poszkodowani są producenci rzepaku, ponieważ z uwagi na mokre i przeciągające się zbiory zbóż, opóźniły się także terminy jego siewu – w wielu regionach część plantacji siano w pierwszej dekadzie września. Wprawdzie ten okres był ciepły, ale nie zapominajmy, że rzepak jest rośliną dnia długiego i do uzyskania kolejnych faz rozwojowych oprócz odpowiedniej sumy temperatur w okresie jesiennym (ok. 800–900C° do uzyskania fazy 10 liści) potrzebuje także odpowiedniego nasłonecznienia. Problemem było także doprawienie stanowiska. Dla później si...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Jesienne zabiegi w rzepaku. O tym trzeba pamiętać
Niezależnie od tego, czy jesień jest chłodna, czy też – tak jak to ostatnio bywa – ciepła i sucha, rzepaki muszą być dobrze przygotowane do zimy. Oznacza to, że w zależności od zasobności stanowiska i rozwoju systemu korzeniowego muszą one być nie tylko dobrze zaopatrzone w makro- i mikroskładniki, ale także dobrze ochronione.