StoryEditor

Już 3 lata na polskim rynku

Firma Innvigo działa w naszym kraju już trzy lata. Ale jej działalność nie ogranicza się tylko do Polski. Obecna jest także w innych krajach Europy.
21.02.2018., 23:02h
O tym m.in. mówili przedstawiciele firmy na konferencji 16 lutego w Warszawie. Bieżącą sytuacje polową przybliżył Marcin Bystroński, manager ds. upraw rolniczych. Zwrócił uwagę na fakt, że kraj jest podzielony generalnie na dwie części jeśli chodzi o stan upraw. Mają się one dobrze na południu, ale niestety znacznie gorzej na północy kraju. Tam wymoknięciem zagrożone jest 25% rzepaku i aż 40% zbóż.
– Słabe plantacje zbóż, przede wszystkim pszenicy ozimej, będą wymagały dokrzewienia szybko zastosowaną i zwiększoną dawką azotu, a także przy pomocy regulatora wzrostu – zwrócił uwagę Marcin Bystroński. Dodał też, że na wielu plantacjach nie przeprowadzono odchwaszczania jesiennego, co trzeba będzie nadrobić wiosną. Ze względu na mokre warunki szczególnie bacznie należy obserwować rośliny pod kątem porażenia chorobami grzybowymi. W rzepaku będzie to przede wszystkim sucha zgnilizna, a w zbożach fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i łamliwość źdźbła zbóż.

Szersza oferta produktów

O nowościach w ofercie Innvigo opowiedział Mariusz Michalski, regionalny dyrektor sprzedaży.
– Naszym najnowszym produktem jest preparat Makler 250 SE zawierający azoksystrobinę – pierwszą strobilurynę w ofercie naszej firmy – mówił Mariusz Michalski. Podkreślił jednocześnie, że jest to obecnie jedyny produkt zawierający azoksystrobinę solo, który ma formulację SE. Dzięki temu ciecz robocza ma mieć lepszą retencję, lepsze właściwości antyzmywalne, a sama substancja czynna ma mieć lepsze właściwości penetrujące na roślinie. Produkt będzie można stosować w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, jęczmieniu jarym oraz w rzepaku.
Nowością w naszej ofercie są też zaprawy nasienne dedykowane zbożom. Są to Triter 050 FS oraz Madron 050 FS – mówił Mariusz Michalski. Pierwszy z preparatów zawiera tritikonazol, a drugi fludioksonil. Oba preparaty można stosować w ozimych formach pszenicy, pszenżyta i żyta, a środek Triter dodatkowo w pszenicy jarej i jęczmieniu jarym.

Kolejne nowości to m.in. preparat Jupiter 700 SC zawierający metamitron do stosowania w buraku cukrowym zarówno na plantacjach produkcyjnych, jak i nasiennych. Major 300 SL to herbicyd zawierający chlopyralid. Można go stosować w rzepaku ozimym, pszenicy ozimej i buraku cukrowym.

Grono nowości zasila też preparat Cevino 500 SC zawierający flufenacet występujący na rynku głównie w mieszaninach fabrycznych. Dzięki temu będzie można tworzyć mieszaniny zbiornikowe z innymi substancjami odchwaszczającymi stosowanymi jesienią w zbożach, jak np. z diflufenikanem, który Innvigo posiada w swojej ofercie w produkcie Adiunkt 500 SC. Do herbicydowych nowości można też zaliczyć preparat Baristo 500 SC z napropamidem do stosowania w rzepaku ozimym.

W zbożach konieczne odchwaszczanie

Marcin Bystroński w swojej drugiej prezentacji zwrócił uwagę m.in. na konieczność odchwaszczania wielu plantacji zbóż ozimych dopiero na wiosnę.
– W tym zabiegu trzeba będzie zwalczyć zarówno chwasty jedno jak i dwuliścienne. Naszą propozycją jest mieszanina trzech preparatów: Fenoxinn, Tytan i Herbistar mówił Marcin Bystroński. Zaletą tego zestawu ma być zwalczanie chwastów uciążliwych, jak miotła zbożowa, wyczyniec czy przytulia. Przedstawiciel Innvigo podkreślał też, że składa się on z aż czterech substancji czynnych i posiada dwa mechanizmy zwalczania miotły.

Przedstawił też propozycję zwalczania chorób w zbożach w systemie trzyzabiegowym.

– Do zabiegu T1 polecamy prochloraz, tebukonazol, dodatek substancji zwalczającej mączniaka – fenpropidyny, fenpropimorfu oraz np. azoksystrobiny – mówił Marcin Bystroński. Do zbiegu na liść flagowy Innvigo poleca azoksystrobinę w preparacie Makler oraz propikonazol w środku np. Weto. Do tego zabiegu można też dla dodatkowej ochrony liści dodać działający zapobiegawczo chlorotalonil. Ochrona kłosa to dwa triazole: tebukonzol i difenokonazol.

Regulator nie tylko przeciwko wyleganiu

Na przykładzie substancji chlorek mepikwatu znajdującej się w preparacie Mepik 300 SL Mariusz Michalski omówił działanie regulatorów wzrostu i najlepsze fazy zbóż do ich zastosowania.

– Regulatory wzrostu nie tylko skracanie źdźbła, jego pogrubienie i usztywnienie, ale także niezakłócony transport asymilatów w roślinie przez całą wegetację – podkreślał Mariusz Michalski. Dodał też, że chlorek mepikwatu działa nieco inaczej niż inne substancje zaliczane do inhibitorów giberelin, jak np. trineksapak czy CCC. W przeciwieństwie do nich hamuje on powstawanie giberelin, a nie tylko ich aktywność. Żeby jeszcze lepiej poznać działanie chlorku mepikwatu na morfologię roślin Innvigo wspólnie z Instytutem Genetyki Roślin prowadzi doświadczenia na zbożach i rzepaku. Pokazują one, że po zastosowaniu mieszaniny mepikwatu i tebukonazolu istotnie poprawiły się ważne parametry z punktu widzenia przezimowania rzepaku, jak grubość szyjki korzeniowej czy zwiększenie długości i objętości systemu korzeniowego.

Co w planach?

NA 2019 rok firma przewiduje wprowadzenie preparatu zawierającego prochloraz do stosowania przeciwko grzybom w zbożach, w planach jest rejestracja insektycydu zawierającego deltametrynę, herbicydu do buraka zawierającego triflusulfuron oraz regulatora z trineksapakiem. Firma zapowiedziała, że w 2019 r. w ofercie może się znajdować nawet 50 produktów. Dziś jest to 31 preparatów.

Innvigo to dzisiaj trzy organizacje, które działają w Polsce, Czechach i Rumunii. Firma obecna jest także na Węgrzech, dokąd produkty sprzedawane są bezpośrednio z Polski. Wszystkie organizacje to dzisiaj ponad 50 osób, z czego 29 pracuje w Polsce.
– Innvigo na dzień dzisiejszy ma 4% udział w polskim rynku środków ochrony roślin. To dobry wynika jak na tak młodą firmę. W segmencie herbicydów zbożowych mamy udział 10-proc., a w kukurydzianych 8-proc. – mówił prezes zarządu Innvigo Krzysztof Golec.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 00:49