StoryEditor

Konferencje Zimowe Syngenty wystartowały z przytupem

Spotkania zimowe organizowane przez firmę Syngenta cieszą się niegasnącym zainteresowaniem. Jednak w tym roku frekwencja na konferencji inauguracyjnej w Iławie przeszła oczekiwania samych organizatorów. Przybyło prawie 600 rolników z Polski Północno-Wschodniej.
31.01.2017., 12:01h

– Nasza firma upatruje swój rozwój przez rozwój rynków lokalnych – mam na myśli powiaty, a nawet gminy – mówił Sławomir Fota z firmy Syngenta podczas otwarcia konferencji. –Kilka lat temu utworzyliśmy dział techniczny, aby adaptować nasze rozwiązania do lokalnych warunków. Prowadzimy również setki doświadczeń – w tym także łanowych – podkreślał.

Warunki wegetacji jesiennej w rejonie północno-wschodnim były sprzyjające dla rzepaków. Jeśli wysiane były wcześniej, wówczas wykształciły rozetę 10-12 liści. Jedynie pola z późniejszych, a zwłaszcza wrześniowych siewów są w gorszej kondycji.

– Po analizie wielu monolitów glebowych uważam, że stan rzepaków jak na razie jest rekordowo dobry – mówił dr Andrzej Bruderek z firmy Syngenta. Na wiosnę konieczna będzie skrupulatna analiza stanu przezimowania roślin oraz policzenie obsady roślin żywych, a także szybkie podanie azotu i kontrola regulacji pokroju roślin.

Na wiosnę można spodziewać sie presji takich chorób jak sucha zgnilizna kapustnych czy szara pleśń. Firma Syngenta poleca preparat Toprex w dawce 0,5 l/ha, który ma także działanie regulujące pokrój roślin. Z kolei do ochrony przed zgnilizną twardzikową rekomendowany jest preparat Symetra 325 SC (izopirazam + azoksystrobina) w dawce 1 l/ha.

– Niestety, zboża z siewów w terminie koniec września/początek października wykształciły zaledwie 1-3 liści. Mimo to ok. 90% roślin jest w stanie dobrym, będą jednak wymagały szybkiego dokrzewienia – mówił dr Bruderek.

Konieczne jest tym roku wzmocnienie krzewistości produkcyjnej – chodzi o to, aby rośliny wykształciły źdźbła boczne. Firma Syngenta rekomenduje tutaj zastosowanie regulatora Moddus Start 250 DC, który w pszenicy można podać już w fazie BBCH 25 w dawce 0,3 l/ha. Dokrzewienie słabych zbóż wspomoże także szybka i mocna dawka azotu na start.

– Jesienią nie wszyscy zdążyli odchwaścić plantacje zbóż. Mamy w tym sezonie nowość – Axial Komplett Pak – jest to gotowe rozwiązanie do zwalczania na wiosnę chwastów 1- i 2-liściennych – dodaje dr Bruderek.

Podczas konferencji nie zabraknie także informacji rolnictwie precyzyjnym. Najnowsze rozwiązania i trendy przedstawiła firma Kverneland. Spotkania te są także doskonałą okazją do kuluarowych dyskusji z ekspertami z firmy, ale także z zaproszonymi naukowcami.

mwal

Fot. Walerowska, Bujoczek

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. styczeń 2025 06:24