StoryEditor

Korekta na chwasty w rzepaku – czy jeszcze można ją robić?

W tym przypadku limitująca jest faza rzepaku. Jeśli ma on powyżej 9 lici to już nie zastosujemy żadnych herbicydów.
21.10.2020., 12:10h
Chwasty, które teraz możemy niekiedy obserwować w rzepaku to osobniki, na które nie dość skutecznie zadziałał wcześniejszy zabieg doglebowy. Ten z kolei mógł być nietrafiony jeśli chodzi o dobór substancji do zachwaszczenia lub warunków – było zbyt sucho. Zabieg nalistny w rzepaku jesienią nie powinien być jedynym przeciwko chwastom, a raczej korektą. Warto też pamiętać, że im wcześniej przeprowadzony taki zabieg, tym większe jego powodzenie. W praktyce warto go wykonać najlepiej w fazie 5–6 liści rzepaku. Jeśli jednak w tej fazie nie udało się tego zrobić to etykiety preparatów nalistnych przewidują wykonanie zabiegu nawet w fazie 9 liści (patrz tabela poniżej). Zakrywający międzyrzędzia rzepak w fazie BBCH 14–18 (zależy od międzyrzędzi) ogranicza wschody nowych chwastów, ale utrudnia też dostęp herbicydów do już rosnących i gleby. Niektóre gatunki nie zostają jednak zagłuszone. Do takich należą rumianowate, przytulia czepna, mak polny, jasnota purpurowa, bodziszek (na zdjęciu) czy chaber bławatek. Jeśli przetrwają do wiosny, ich szkodliwość jest już bardzo duża.

Czym zwalczać późne zachwaszczenie?

Częś...
Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 18:37