Do dobrego plonowania rzepaku duże znaczenie ma przebieg warunków atmosferycznych w okresie wegetacji, o czym przekonujemy się każdego roku. W tym sezonie dużą rolę odgrywały wiosenne przymrozki i wczesnowiosenna susza. Także rosnąca presja patogenów i szkodników może pokrzyżować oczekiwania rolników, dotyczy to zwłaszcza werticiliozy, chowacza podobnika i pryszczarka.
Dobrą odmianę do siewu na kolejny sezon pomogą zatem wybrać wyniki badań PDO, które dostarczają wiele informacji, ułatwiających uprawę i obniżających jej koszty.
Pomocna lista odmian zalecanych dla województw
Na rynku jest bardzo dużo odmian rzepaku ozimego oferowanych do uprawy. Nie jest więc łatwo wybrać najodpowiedniejsze, przystosowane do określonych warunków gospodarstwa. Dużym ułatwieniem w tym zadaniu są tzw. listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województw (LOZ).
W tym roku najczęściej polecane do uprawy, tj. w 13 województwach są odmiany – Absolut (F1) i populacyjna Derrick, a Angelico (F1), Gemini i Dominator (F1), rekomendowane są w 10–11. Warto też zauważyć, że w br. na LOZ znajduje się odmiana o dużej odporności na kiłę kapusty – LG Anarion...