Gorącą i żywą dyskusję wzbudziła zwłaszcza sprawa ewentualnych wymarznięć ozimin po silnej fali mrozów. W większości południowo-wschodniej Polski praktycznie nie było okrywy śnieżnej. Nasz ekspert – dr Schönberger – niezależny doradca agrotechniczny przedstawił właściwości roślin i warunki, w jakich może dojść do ich zamierania pod wpływem niskich temperatur. Jak na razie, mimo obaw rolników, nie można wyrokować czy rośliny na pewno wymarzły. Dr Schönberger stwierdził, że cały czas jest szansa na to, że oziminy przeżyły. Żeby się o tym przekonać zalecał po ustąpieniu mrozów wizytę na polu, następnie wyrwanie kilku roślin i przecięcie ich, aby sprawdzić czy wewnątrz widoczne są przemarznięte tkanki.
Niemiecki doradca podkreślał, że nie tylko mróz jest przyczyną złego przezimowania roślin, czasami winna bywa technologia, także ta najnowsza.
– Siewniki z technologią sprzed 120 lat z zębatkowymi aparatami wysiewającymi zapewniały dużo lepszą równomierność wysiewu niż współczesne – pneumatyczne. To właśnie równomierne rozmieszczenie roślin wpływa na lepsze ich przezimowanie – zauważył dr Schönberger.
Obszerną relację z naszych seminariów zamieścimy na łamach „top agrar Polska” w najbliższych miesiącach.
tcz, mwal, as
Fot. Czubiński