StoryEditor

Magic Trap monitoruje szkodniki rzepaku

W dobie rolnictwa cyfrowego zarządzać można nie tylko maszynami, ale też zabiegami ochrony roślin. Pomocne są takie urządzenia jak np. Magic Trap, które odławia i identyfikuje szkodniki w rzepaku.

02.12.2024., 13:53h

Na jakiej zasadzie działa urządzenie Magic Trap?

Urządzenie Magic Trap wyposażone jest w cyfrowy moduł z kamerą o wysokiej rozdzielczości, która fotografuje szkodniki odłowione w naczyniu. Algorytm systemu potrafi rozpoznać najważniejsze szkodniki rzepaku. Analizuje zdjęcia, dzięki czemu rolnik dostaje na smartfon wiadomość – zdjęcie wraz z informacją o liczebności poszczególnych szkodników. Urządzenie jest praktycznie bezobsługowe. Moduł kamery zasilany jest energią słoneczną, co zapewnia niezawodne działanie w polu. Samo naczynie ma wbudowany zbiornik na wodę (płyn), która grawitacyjne spływa i wypełnia naczynie do określonego poziomu. Serwis urządzenia sprowadza się wyłącznie do jego oczyszczenia (częstość uzależniona od nalotów szkodników) – sygnalizowana przez urządzenie oraz zmiany jego wysokości (podnoszenie wraz ze wzrostem łanu).

image
dr Szymon Hoppe, Bayer – Crop Science, Crop Strategy Lead – Industrial Crops
FOTO:

Czy do obsługi urządzenia potrzebna jest aplikacja?

Do pełnego funkcjonowania Magic Trap potrzeba MagicScout. Można ją bezpłatnie pobrać z App Store lub Google Play. Poprzez aplikację MagicScout rejestruje się cyfrową pułapkę Magic Trap, a następnie w pełni z niej korzysta. Kamera codziennie wykonuje dwa zdjęcia zawartości pułapki i za pośrednictwem sieci komórkowej przesyła je do aplikacji MagicScout. Dzięki temu rolnik zdalnie monitoruje żółte naczynia i weryfikuje liczebność szkodników. Algorytm MagicTrap potrafi zidentyfikować pchełki rzepakowe, słodyszka rzepakowego i chowacze, dokładnie obliczając ich liczbę.

Aplikacja MagicScout identyfikuje też na wykonanych w polu zdjęciach w ciągu kilku sekund ponad 140 gatunków chwastów i chorób roślin (nawet w trybie offline). W MagicScout można stworzyć dokładny obrys pola. Dane pogodowe dotyczące konkretnej lokalizacji pomagają również w podejmowaniu szybkich decyzji o zwalczaniu szkodników.

Czy urządzenie oprócz informacji o wystąpieniu danego szkodnika daje też zalecenia do jego zwalczania?

Na podstawie wykonanych zdjęć algorytm nie tylko rozpoznaje jakie szkodniki wpadły do żółtego naczynia, ale również podaje ich dokładną liczbę w rozbiciu na poszczególne gatunki. Co więcej, liczebność tych szkodników jest sumowana i dzięki aplikacji MagicScout możemy sprawdzić, ile szkodników odłowiło się między godziną wykonania pierwszego, a drugiego zdjęcia w danym dniu. A co najważniejsze, aplikacja informuje o przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości danego szkodnika. Dzięki wczesnemu wykryciu nalotu i stwierdzeniu przekroczenia liczebności danego szkodnika można przygotować zabieg insektycydowy z trafnie dopasowanym produktem owadobójczym.

Jakie dodatkowe funkcjonalności oferuje Magic Trap i aplikacja?

Dodatkowe funkcjonalności MagicScout to np. dokładna prognoza pogody dla danej lokalizacji, także długoterminowa. Aplikacja identyfikuje też niedobory składników odżywczych czy szkody powodowane przez gryzonie i warunki atmosferyczne.

MagicScout zachowuje historię zdjęć wykonanych przez Magic Trap wraz z liczebnością i gatunkami szkodników. Zna dokładne progi ekonomicznej szkodliwości dla danego szkodnika i wskazuje moment ich przekroczenia. Można również dzielić się zdjęciami ze swojej cyfrowej pułapki Magic Trap z innymi użytkownikami MagicScout.

Jaki areał obsłuży jedno urządzenie Magic Trap?

Jedno urządzenie MagicTrap pozwala monitorować pola rzepaku o powierzchni od 1 do ok. 30 ha. Urządzeń może być więcej na jednostce powierzchni pola, wówczas obraz presji szkodników będzie dokładniejszy. MagicTrap najlepiej ustawiać od brzegu pola do 20–30 m w głąb, w miejscach największych nalotów szkodników.

Ile kosztuje Magic Trap?

Magic Trap wraz z subskrypcją i częściami zapasowymi (opcjonalnie) dostępne jest wyłącznie w sprzedaży internetowej w sklepie Agro Bayer na stronie sklep.agro.bayer.com.pl/magictrap. Aktualnie urządzenie znajduje się w promocji (rabat –34%) i kosztuje 447,72 zł brutto. Do ceny należy doliczyć koszt licencji, której wartość zależy od liczby pułapek Magic Trap.

image
FOTO:
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. styczeń 2025 11:45