StoryEditor

Makroelementy dolistnie?

W tym sezonie w niektórych rejonach kraju oziminy ze względu na nadmiar wody jesienią nie wykształciły silnego systemu korzeniowego. Zapewne konieczne będzie ich dokarmianie dolistne nie tylko mikroelementami, ale także makroelementami.
19.02.2018., 07:02h
Często w składzie dolistnych nawozów wieloskładnikowych występują także makroelementy, zwłaszcza azot, magnez i siarka, niekiedy też pozostałe. W ofercie rynkowej znajdują się także nawozy dolistne wyłącznie makroelementowe typu NPK, o bardzo wysokiej koncentracji niektórych z nich, zazwyczaj z niewielkim dodatkiem magnezu, siarki i mikroelementów. Zawartość fosforu (P2O5) w tego typu nawozach przekracza często 50%, a potasu (K2O) dochodzi do 40%, łącznie zawartość NPK (w formach tlenkowych) zawiera się w przedziale 54–75%, zaś z dodatkiem innych składników dochodzi do 80%.

Podczas intensywnego przyrostu nadziemnej biomasy, czyli w przypadku ozimin podczas wegetacji wiosennej, rośliny mogą wykazywać niedobór azotu, potasu, magnezu i siarki. W początkowej fazie rozwoju organów generatywnych (przed wykłoszeniem zbóż oraz w fazie zielonego pąka roślin rzepaku) wskazane są nawozy z podwyższoną zawartością fosforu, magnezu i siarki. Z mikroelementów na glebach o pH powyżej 6,2 (niezależnie od gatunku uprawianej rośliny) należy zwracać większą uwagę na koncentrację manganu w nawozach dolistnych, a mniejszą na molibden. Z kolei na glebach o pH poniżej 6,2 zawartość manganu ma mniejsze znaczenie (lepsza przyswajalność), natomiast większe ma molibden.

Więcej na temat terminów i dawek nawożenia dolistnego makroelementami zbóż ozimych i rzepaku ozimego przeczytacie w najbliższym numerze 3/2018 od str. 158.


Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 03:03