Mariusz Olejnik, wieloletni prezes Krajowego Zrzeszenia producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, a obecnie szef Spółdzielni Grup Producentów Rzepaku „Polski Rzepak” o obrotach kilkudziesięciu milionów złotych, podzieli się swym doświadczeniem w zakładaniu grup producenckich podczas Forum rolnictwa i agrobiznesu, organizowanego 22 listopada przez „top agrar Polska” na terenie MTP w Poznaniu.
Zdaniem Olejnika, funkcjonowanie w grupie producentów rolnych jest szansą na realizację lepszych warunków cenowych na rynku, niż gdyby o nie ubiegał się pojedynczy producent rolny. Poprzez grupowe działanie uzyskuje się:
- eliminację zbędnego pośrednictwa;
- lepsze cen rzepaku i zbóż
- dodatkowe wartości dodane poprzez oszczędności w zakupie ubezpieczeń, ON czy wybranych środków do produkcji.
Prowadzona przez Mariusza Olejnika Spółdzielnia Grup „Polski Rzepak i Zboża” swe początki miała w 2012 r. Została założona przez 9 członków. W 2014 r. już w jej ramach współdziałało 17 grup. Pojawiła się współpraca w zakresie rzepaku i zbóż z ZT Kruszwica, ADM-Szamotuły, GoodMills. W 2015 r. nawiązano współpracę z dostawcami paliwa i oleju opałowego i brokerem ubezpieczeniowym. W 2016 r. podpisano umowy współpracy z Fermami Drobiu „Woźniak” czy spółką Komagra. Równolegle nastąpiła zmiana Statutu – rozszerzono członkostwo o producentów rolnych (osoby prawne) i firmy skupowe.
Zainteresowani szczegółami zakładania grup i dyskusji z Mariuszem Olejnikiem, który od prawie dwóch dekad specjalizuje się w grupowej integracji producentów rolnych, zapraszamy na Forum rolników i agrobiznesu, organizowanego 22 listopada przez „top agrar Polska” na terenie MTP w Poznaniu. Rejestracja na Forum TUTAJ. pł