StoryEditor

Mieszanina uszkadza rzepak?

W kwietniu i maju rolnicy intensywnie opryskują uprawy. Dla zaoszczędzenia czasu i obniżenia kosztów tworzą mieszaniny zbiornikowe.
30.03.2016., 14:03h

Czy mieszanina zbiornikowa siarczan magnezu+nawóz mikroelementowy z borem+fungicyd skracający może uszkodzić rzepak? Teoretycznie nie i raczej nie zdarzają się przypadki uszkodzeń takim zestawem. Jednak z praktyki wiemy, że uszkodzenia roślin mogą wystąpić. Dzieje się tak jednak przede wszystkim dlatego, że zabieg został wykonany niedostatecznie wymytym opryskiwaczem. Jeśli wcześniej był on używany do odchwaszczania zbóż jesienią bądź wiosną, zwłaszcza sulfonylomocznikami, to o uszkodzenia bardzo łatwo. Zdradliwy okazuje się dodatek do wspomnianej mieszaniny boru, który podnosi pH cieczy roboczej i ma silne właściwości płuczące. W wyższym pH wynoszącym 7–8 dobrze rozpuszczają się resztki niewymytych sulfonylomoczników zalegających w opryskiwaczu. Ich niewielka ilość wystarczy do uszkodzenia roślin.

Rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych preparatów podnoszących skuteczność płukania opryskiwacza. Sprawdza się też mycie zbiornika myjką ciśnieniową, ale ta nie usunie resztek substancji czynnych z węzy i rozpylaczy. Dobrze jest połączyć te dwie metody. Sprawdzić też się może w przypadku sulfonylomoczników wypłukanie opryskiwacza mieszaniną wody i boru o stężeniu 1% (np. 0,25 l odżywki z borem na 25 l wody).

jd, fot. Czubiński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:06