- 90°C-dni – wschody (rzepak zaprawiony),
- 150°C-dni – I para liści,
- 290°C-dni – II para liści,
- 440°C-dni – III para liści,
- 590°C-dni – IV para liści,
- 740°C-dni – V para liści,
- 890°C-dni – VI para liści.
Zanim nastąpią wschody nasiona rzepaku muszą wysycić się wodą, co w zależności od uwilgotnienia gleby trwa zwykle 12–36 godzin. Jedno nasiono do skiełkowania potrzebuje około 4 mg wody, ale wartość ta zależy oczywiście od jego wielkości. Zwykle ilość wody potrzebna do kiełkowania nasion różnych gatunków kształtuje się w zakresie 50–150% masy nasiona.
Termin siewu
Najpewniej jest wysiewać rzepak w sierpniu, pod koniec 2. i w 3. dekadzie. Im dalej na północ kraju tym wcześniejszy termin należy wybrać. Nie oznacza to jednak, że siewy na początku września są skazane na niepowodzenie. W sprzyjających warunkach, czyli długiej i ciepłej jesieni rzepak jest w stanie rozwinąć się odpowiednio. Jeśli jednak wiadomo będzie, że termin siewu raczej się opóźni warto wybrać odmianę o szybszym rozwoju jesiennym i z szybszym rozwojem liści. Odwrotnie natomiast warto postąpić przy doborze odmian do siewów sierpniowych – tutaj szybkość rozwoju jesiennego nie będzie aż tak istotna. Jeśli rzepak zbyt szybko zacznie się rozwijać i np. do 20 września zdąży wytworzyć 6 liści to w wyniku warunków, jak długość dnia, ciepło i nasłonecznienie mogą przejść naturalnie do fazy strzelania w pęd. W przypadku mroźnej zimy taki rzepak niemal na pewno wymarznie.Siew rzepaku można też nieco opóźnić w stosunku do optymalnego, np. w warunkach przesuszonej gleby i w oczekiwaniu na deszcz. Opóźnienie to jednak nie powinno wynosić więcej niż 5–7 dni. Przy średnich dobowych temperaturach na poziomie 15–18°C oznacza przynajmniej 75°C-dni, co wystarcza już niemal do wschodów.
Faza przed zimą
Powtarzaną, modelową fazą rozwojową rzepaku przed zimą jest 5–6 par liści oraz szyjka korzeniowa o średnicy w zależności od odmiany 10–20 mm. Do takiej fazy wymagana jest suma temperatur o wartości 890°C-dni.jd, fot. Daleszyński