StoryEditor

Niepożądana tęcza na polu

Długa jesień i ciepła zima mogą spowodować, że oziminy zaczną cierpieć na niedobory składników pokarmowych lub będą porażane przez choroby.
30.11.2016., 09:11h

Najczęściej w okresie jesienno-zimowym na oziminach można się spodziewać niedoborów składników, jak azotu, fosforu czy magnezu. Niedobór azotu ujawnia się, kiedy rośliny długo wegetują jesienią. może wtedy dojść do wyczerpania składnika z gleby. Podobnie jest z magnezem. Dodatkowo dostępność składników pogarsza się w latach mokrych, gdzie dochodzi do ich wymycia. Fosforu brakuje roślinom również na stanowiskach mokrych oraz zimnych.
W warunkach dodatnich temperatur i na osłabionych roślinach szybko pojawiają się choroby. W przypadku rzepaku jest to najczęściej sucha zgnilizna, a na zbożach mączniak, plamistość siatkowa, rdze i choroby podstawy źdźbła. Kontrola plantacji pomaga w opracowaniu planu działania na wiosnę, co pomoże w zahamowaniu rozwoju chorób i zapobiegnie pogłębianiu się niedoborów po ruszeniu wegetacji wiosennej.

Więcej o niedoborach i chorobach mogących wystąpić późną jesienią i zimą w najnowszym numerze "top agrar Polska" od strony 72.

jd, fot. Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 07:38