StoryEditor

Nowa zaprawa insektycydowa do rzepaku

Podczas Agrosympozjum "Produkcja rzepaku dziś i jutro" firma DuPont przedstawiła nową zaprawę insektycydową do rzepaku.
03.02.2017., 19:02h

Dyskusja o wyzwaniach w uprawie rzepaku była wstępem do przedstawienia nowego rozwiązania w ochronie rzepaku przed szkodnikami wczesnych faz rozwojowych. Gość specjalny z Holandii, Anita van Nieuwenhoven z DuPont, przedstawiła wyniki badań nad substancją owadobójczą, która znajduje się w zaprawie nasiennej dedykowanej właśnie do rzepaku.

– Wyniki są bardzo obiecujące. Doświadczenia poletkowe potwierdzają wysoką skuteczność nowej substancji w zwalczaniu szkodników żerujących na rzepaku do fazy 3–4 liści – mówiła specjalistka. Śmietka kapuściana, pchełka rzepakowa czy gnatarz rzepakowiec to główne szkodniki, które są skutecznie zwalczane przez nową substancję. Jak podkreśliła specjalistka uszkodzenia roślin są obserwowane nawet na roślinach potraktowanych zaprawą, ale szkodniki muszą zacząć żerowanie, by substancja mogła je unieszkodliwić.

– Nasza nowa substancja to cyjantraniliprol, związek z nowej grupy chemicznej antranilowych diamidów – powiedział nam Paweł Prokop odpowiedzialny w DuPont za uprawy specjalistyczne. Substancja działa nie na system nerwowy owadów, ale na układ mięśniowy. U owada, który nie pobrał substancji skurcze mięśni regulowane są przez jony wapnia uwalniane w kontrolowany sposób. Cyjantraniliprol zaburza uwalnianie tych jonów co wpływa na niekontrolowane skurcze mięśni i nienaturalne zachowanie szkodnika. Po wyczerpaniu się jonów wapnia skurcze ustają, a owad nie może się poruszać.

Obserwacja owadów w doświadczeniach z nową substancją potwierdza, że po pobraniu tkanek liścia czy korzeni zawierających substancję czynną owady przerywają żerowanie i już do niego nie wracają. Zanika u nich jakakolwiek aktywność ruchowa i giną.

– Nowa zaprawa będzie miała formulację FS (płynny koncentrat do zaprawiania). W jednym litrze preparatu będzie się znajdować 625 g substancji, a docelowo jedno nasiono podczas zaprawiania będzie pokryte 50 μg substancji – powiedział Paweł Prokop.

Firma nie zdradza jeszcze terminu wprowadzenia produktu na rynek, gdyż przechodzi on cały czas proces rejestracji. Z pewnością jednak rolnicy życzyliby sobie, by nasiona rzepaku na nowy sezon były już nim zaprawione.

jd, fot. Daleszyński, Pruszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 05:05