W br. do Krajowego rejestru (KR) wpisano 14 nowych odmian rzepaku ozimego, pochodzących z dziewięciu różnych firm hodowlanych. Wszystkie należą do grupy odmian mieszańcowych i w badaniach rejestrowych wykazały się nie tylko dużym potencjałem plonowania. Wyróżniły się też wysoką lub bardzo wysoką zawartością tłuszczu w nasionach oraz dobrą ogólną zdrowotnością roślin. Większość z nich dobrze również przezimowała w dość trudnym pod tym względem sezonie 2015/2016. Cecha ta, zważywszy na stresowe warunki zimowania w niektórych latach, jest aktualnie jedną z bardziej pożądanych wśród uprawianych w kraju odmian rzepaku.
Obecnie w KR jest 128 odmian rzepaku ozimego, a ponad 2/3 z nich to formy mieszańcowe. Więcej niż połowę zarejestrowanych odmian stanowią też odmiany nowe, wpisane do KR w ostatnich pięciu latach. To korzystna informacja dla rolników, gdyż oznacza znaczący i szybki napływ postępu biologicznego na pola.
Opis kolekcji nowych odmian mieszańcowych rzepaku znajdziesz w wydaniu 6/2017 „top agrar Polska” od str. 114.
(bie)
StoryEditor
Nowe odmiany rzepaku to wyłącznie formy mieszańcowe
Wyższość form mieszańcowych rzepaku nad odmianami populacyjnymi przejawia się nie tylko w plonowaniu. To obecnie trwały trend hodowlany, a jego efektem jest m.in. rejestracja w tym roku nowych odmian tylko z tej grupy.