StoryEditor

Obserwacja stanu fitosanitarnego rzepaku zmusza do innej ochrony przed szkodnikami. Jakiej?

Na Platformie Sygnalizacji Agrofagów specjaliści z IOR – PIB w Poznaniu podsumowali miniony sezon rzepakowy. Obecnie trwa krótka przerwa w obecności tej cennej rośliny oleistej na polu i warto wyciągnąć wnioski z obserwacji w minionym sezonie, aby uniknąć błędów, zwłaszcza dotyczących zwalczania szkodników.

12.08.2024., 13:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak kontrolować zagrożenie przez szkodniki?
  • Dlaczego zgniliznę twardzikową zwalczać już teraz?
  • Środki na zgniliznę twardzikową?
  • Wybór stanowiska pod względem fitosanitarnym

Specjaliści na Platformie Sygnalizacji Agrofagów informują o przebiegu pogody, która początkowo sprzyjała rzepakom. Później pojawiły się kłopoty z nadmiarem wody w glebie, co powodowało gnicie roślin i śmierć pożytecznych organizmów glebowych i również kłopoty z mineralizacją reszek pożniwnych. Jednak największe szkody wniknęły z zimowego ocieplenia i pojawienia się już na początku roku szkodników, szczególnie chowaczy łodygowych.

Nowe podejście na chowacze

Jak informują specjaliści "podobnie jak w okresie wiosny 2023, niska temperatura powietrza oraz duża intensywność opadów przyczyniła się do zmniejszenia mobilności chowaczy (granatek, czterozębny, podobnik) oraz pchełek rzepakowych". W wyniku tego owady te nie łapały się w żółte naczynia w ilości odpowiadającej zagrożeniu jakie stwarzają. Wniosek stąd jest taki, że "metoda żółtych naczyń okazała się niedostatecznym rozwiązaniem i obarczona była dużymi błędami interpretującymi liczebność agrofagów".

Okazało się, że liczba osobników chowaczy złapana aktywnie metodą czerpakowania (rodzaj siatki "na motyle" z krótką rękojeścią i trójkątnym wlotem, któr...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. sierpień 2024 13:00