Osiągnięcie wspomnianego rozwoju roślin wymaga terminowego siewu i odpowiedniego odżywienia roślin jesienią. Braków żywieniowych nie można bowiem nadrobić wiosną. Dobrze rozwinięty rzepak może pobrać jesienią nawet 150 kg/ha azotu!
Dla prawidłowego zahartowania roślin najlepszy jest stopniowy spadek temperatury, co w praktyce zdarza się nieczęsto. Nagłe nadejście mrozów w czasie trwającej jeszcze wegetacji, jak to ma miejsce obecnie, nie jest dobre dla roślin. Osłabienie tym spowodowane będzie widoczne wiosną, a to pociąga za sobą specjalne działania nastawione na podreperowanie kondycji roślin (wczesne nawożenie azotem, mikroelementy, biostymulatory, skracanie itp.).
Więcej na temat tej uprawy w wydaniu „Rzepak w mistrzowskiej uprawie”. jd
StoryEditor
Ocenić stan rzepaku przed zimą
Optymalnie rozwinięty rzepak przed zimą powinien wytworzyć rozetę z 10–12 liśćmi i szyjkę korzeniową o średnicy przynajmniej 10 mm (najlepiej 15 mm i więcej). Takie rośliny są podstawą dobrego plonu. Trzeba pamiętać, że liczba wytworzonych jesienią liści przekłada się na liczbę tworzonych jesienią zawiązków rozgałęzień bocznych. Można przyjąć, że jeden liść rozetowy to 0,9–1 rozgałęzienie.