StoryEditor

Ochrona rzepaku jesienią coraz trudniejsza: triazole to za mało

Coraz trudniej jest uprawiać rzepak, bo zmorą są chociażby szkodniki jesienne. Ochrona rzepaku to nie tylko trialoze. Jak skutecznie pozbyć się patogenów i szkodników?

dr hab. Marta Damszel
prof. Bożena Kordan
UWM w Olsztynie
03.10.2024., 14:17h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Nie tylko triazole w ochronie rzepaku
  • Pogoda sprzyja wegetacji i patogenom
  • Trudna wiosna dla rzepaku
  • Fitoplazmy coraz groźniejsze
  • Werticilioza rzepaku się umacnia
  • Szkodniki nie odpuszczają
  • Trafić z zabiegiem wiosną

Na przełomie października i listopada 2023 r. na polach było zielono i trwała wegetacja ozimin. Do końca listopada w wielu regionach zalewie dwukrotnie notowano przymrozki, a średniodobowa temperatura oscylowała między 8–10°C i dość regularnie padały obfite deszcze. W rzepaku z optymalnego terminu siewu rośliny były w dobrej kondycji, z niewielkim nasileniem suchej zgnilizny, ale już z większym udziałem szkodników. Początkowy wigor roślin był bardzo dobry, ale rozbudowana rozeta liści była bardziej podatna na infekcje, stąd konieczność stosowania fungicydów.

Nie tylko triazole w ochronie rzepaku

Jesienią w rzepaku można zastosować nie tylko triazole (metkonazol, paklobutrazol, difenokonazol, tebukonazol), ale też strobilurynę (piraklostrobinę), co warto uwzględnić w strategii antyodpornościowej względem patogenów. Triazole mogą być stosowane w mieszaninach do regulacji roślin z fungistatycznym działaniem przeciw suchej zgniliźnie, białej plamistości liści, cylindrosporiozie i czerni krzyżowych, np. paklobutrazol z difenokonazolem ...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
dr hab. Marta Damszel<br/>prof. Bożena Kordan<br/>UWM w Olsztyniedr hab. Marta Damszel
prof. Bożena Kordan
UWM w Olsztynie
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. styczeń 2025 06:44