StoryEditor

Opolszczyzna po żniwach: Przygotowanie gleb do siewu rzepaku [REPORTAŻ]

Żniwa na Opolszczyźnie zakończyły się w lipcu, dając rolnikom cenny czas na przygotowanie pól pod siew rzepaku. Przyjrzyjmy się, jak opolscy rolnicy wykorzystują ten czas.

Żniwa za nami, czas na kolejne wyzwania

Na Opolszczyźnie żniwa zakończyły się w lipcu, co dało rolnikom więcej czasu na przygotowanie pól pod siew rzepaku. Wielu rolników wykorzystuje ten okres na wysiew poplonów, które użyźniają glebę i uzupełniają ubytki pasz. Gleby w województwie opolskim są mocno zakwaszone, dlatego teraz jest idealny czas na wapnowanie, które poprawia ich jakość.

Zobacz też: Jakie plony przyniosły żniwa 2024 na Opolszczyźnie? [REPORTAŻ]

Intensywne przygotowania w Głogówku

Szybkie zakończenie żniw przyniosło rolnikom komfortowy czas na wykonanie niezbędnych prac polowych. Jak mówi Dariusz Kumorek z Ośrodka Hodowli Zarodowej w Głogówku relacjonuje, że żniwa zakończyły się już dziesięć dni temu, przebiegając wyjątkowo sprawnie. 

Obecnie rolnicy kończą zbiór słomy z pól i przygotowują pola pod zasiew rzepaku. Przeprowadzane są orka, talerzowanie resztek pożniwnych oraz wywożenie obornika. 

- Musimy mądrze rozplanować prace, aby zmieścić się w optymalnym terminie zasiewu rzepaku, dostosowując się do pogody – dodaje Kumorek.

Chwila oddechu, ale praca trwa i nowe inwestycje

Jak przyznaje rolnik z Włochów, zakończenie żniw wcześniej niż zwykle pozwala na chwilę odpoczynku. Mimo krótkiego wytchnienia rolnicy muszą inwestować w następny sezon, przygotowując uprawki pożniwne, siejąc poplony i wchodząc w ekoschematy.

- Wszystko zaczyna się od nowa – mówi Józef Walas.

Wyzwania tegorocznych żniw

Tegoroczne żniwa były pełne wyzwań, zwłaszcza ze względu na zmienne warunki pogodowe. Jak wspomina Zdzisław Kara z Mochowa, w lipcu w jego okolicach spadło 200 litrów wody na metr kwadratowy. W jego gospodarstwie zboża nie ma dużo, gdyż jęczmienie zostały zaorane z powodu żółtej karłowatości. Obecnie Kara koncentruje się na zwożeniu słomy, której potrzebuje ponad 2 000 bel rocznie na potrzeby hodowli bydła. 

- Po zakończeniu zwożenia słomy planuję wysiać wapno na pole i przeprowadzić talerzowanie – dodaje Kara.

image

GUS szacuje zbiory zbóż, a giełdy krwawią po złych danych z USA

Intensywne prace pożniwne w Kombinacie Rolnym Kietrz

Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz, podkreśla, że po żniwach prowadzone są intensywne prace pożniwne. 

- Aktualnie na polu wywożona jest i aplikowana gnojowica, a także przeprowadzane są inne zabiegi, takie jak nawożenie i przykrywanie ściernisk – mówi Sikora.

Struktura zasiewów pozostaje niezmieniona i obejmuje pszenicę ozimą, rzepak, buraki cukrowe na wiosnę oraz kukurydzę. Mimo stosowania nowych technologii nie wprowadzają większych zmian ani w strukturze zasiewów, ani w terminach siewu.

To przedstawia zaledwie część złożonego obrazu prac polowych po żniwach i przed siewem rzepaku na Opolszczyźnie. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak opolscy rolnicy przygotowują się do siewu rzepaku, obejrzyj nasz reportaż!

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Mariusz Drożdż
Autor Artykułu:Mariusz Drożdż
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 07:09