StoryEditor

Oziminy ruszyły, chwasty też

Temperatury panujące przez prawie cały ostatni miesiąc sprzyjały wegetacji roślin. nie inaczej było z chwastami, które także świetnie sobie radziły w tych warunkach.
01.03.2016., 10:03h

Krótkotrwałe przymrozki spowalniały rozwój roślin, jednak można zaobserwować, że zarówno rzepaki jak i zboża ozime wznowiły już wegetację. Przebieg pogody sprzyjał także chwastom, szczególnie gatunkom zimującym, które do tej pory na wielu polach zdążyły się już mocno rozwinąć. Będą to przede wszystkim miotła zbożowa, chaber, bodziszek, fiołki, przytulia czepna, wyczyniec, gwiazdnica i przetaczniki (zdjęcia poniżej). Dominują one oczywiście tam, gdzie nie wykonano odchwaszczania jesienią. Dotyczy to przede wszystkim zbóż. Plantacje rzepaku, mimo braku wilgoci w glebie w terminie zabiegów doglebowych, zostały odchwaszczone. Na niektórych konieczne mogą okazać się jedynie zabiegi korekcyjne.

Planując zabieg herbicydem wiosną w zbożach warto pamiętać o temperaturze działania środka, fazie rozwojowej chwastów (im młodsze tym skuteczność herbicydu większa) oraz o dobraniu go pod kątem zachwaszczenia. Ważna jest także faza rozwojowa zbóż, bo to ona limituje ilość herbicydów, które można wykorzystać wiosną. Jeśli zboże jesienią było późno siane i teraz ma fazę 3–4 liści, to do jego odchwaszczania można zastosować jeszcze kilka herbicydów stosowanych jesienią. Są to np. izoproturon (IPU), diflufenikan (DFF), chlorotoluron (CTU). Pierwszy z nich można stosować do fazy początku krzewienia, dwa pozostałe do fazy końca krzewienia. Minimalna temperatura działania tych substancji to -3oC dla CTU i około zera dla DFF i IPU. O ile jednak warunki temperaturowe są sprzyjające, o tyle pogoda nie pozwala na ich przeprowadzenie. Ostatnie opady deszczu nie pozwalają na wjazd w pole, a ostatniej nocy spadł śnieg. Do momentu, kiedy możliwy będzie wjazd w pole prawdopodobnie nie będzie można użyć już tych trzech substancji. Wybór jednak herbicydów jest całkiem spory. Warto pamiętać, że na zimujące, dobrze rozwinięte chwasty należy zastosować maksymalną zalecaną dawkę preparatu dla jak największej jego skuteczności.

Program wiosennej ochrony zbóż ozimych przed zachwaszczeniem zamieściliśmy w marcowym numerze "top agrar Polska" oraz na naszej stronie internetowej w zakładce "Info+".

jd, fot. Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 15:03