StoryEditor

Pamiętaj o borze w rzepaku

Bor to najważniejszy mikroelement w rzepaku. Nie może go zabraknąć roślinom już jesienią, aby mogły zbudować m.in. silny system korzeniowy.
27.09.2017., 08:09h
Wiemy, że w polskich glebach jest mało boru, z którego tylko niewielki procent jest dostępny dla roślin. Pierwiastek ten jest niezwykle ważny dla rzepaku już jesienią, bo wpływa na niezakłócony proces budowania korzenia. Silny korzeń to fundament przyszłego plonu, który buduje się już jesienią. Bez silnego korzenia rośliny mogą też gorzej zimować. Ale bor to nie tylko system korzeniowy. Składnik ten wpływa też na wytrzymałość mechaniczną tkanek. Przy jego braku może dochodzić do pękania np. skórek liści, a to oznacza otwartą drogę dla patogenów i dużo większe ryzyko pojawienia się chorób.

Często wapnujesz – nie masz boru

Wzrost pH gleby wpływa na pogorszenie dostępności boru dla roślin. Warto zatem pamiętać, że przede wszystkim na świeżo zwapnowanych glebach tego pierwiastka może być bardzo mało. Receptą jest nawożenie nalistne, które w przypadku wszystkich mikroelementów jest bardzo efektywne. Bor tą drogą można podać roślinom, kiedy są one w fazie 2–8 liści, przy czym najlepiej odżywiać rośliny, kiedy mają przynajmniej 4 liście właściwe.

Więcej o nawożeniu rzepaku borem i jego roli przeczytasz w najnowszym, październikowym numerze „top agrar Polska”.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 00:35