Problem ten dotyczy szczególnie regionów o glebach bardziej zwięzłych, gliniastych. Mięczaki często migrują z użytków zielonych lub pól z samosiewami rzepaku na młode zasiewy rzepaku. Ślimaki występują głównie na użytkach zielonych, polne bardziej na kukurydzy. Jednym ze sposobów ograniczenia strat, jest zmniejszenie „atrakcyjności” danego pola dla ślimaków, poprzez zabiegi agrotechniczne. Gleba powinna być dobrze doprawiona (struktura gruzełkowata) bez większych brył i dobrze zagęszczona. Intensywna uprawa ścierniska nie tylko służy wymieszaniu resztek pożniwnych, ale także m.in. niszczy jaja ślimaków.
Kontrola i stała czujność to podstawa
Co robić? Po pierwsze stała czujność i monitoring. Do tego celu można wykorzystać pułapki własnej roboty, np. z płyty pilśniowej, filcu lub innej grubej tkaniny o wymiarach 50 × 50 cm. Materiał ten z jednej strony pokrywa się folią aluminiową lub matą ratunkową z folii termicznej. Można wykorzystać też osłonkę na szybę samochodu. Z drugiej strony mata powinna być pokryta czarną folią. Można wykorzystać do monitoringu także specjalne pułapki na ślimaki, dostępne w sklepach ogrodniczych. Pułapki lub maty wykłada się na brzegu pola w miejscu wilgotnym, gdzie zwykle przebywają ślimaki. Trzeba ją przycisnąć do podłoża, aby wiatr jej nie odwrócił.
Jakie progi szkodliwości?
Tak naprawdę we wczesnych fazach rozwojowych rzepaku, czyli właśnie teraz, pułapki powinniśmy obserwować codziennie, a najmniej 3 razy w tygodniu. Próg szkodliwości dla rzepaku ozimego wynosi:
- bezpośrednio po siewie oraz w okresie wschodów (BBCH 08–11) – 2–3 ślimaki średnio na pułapkę lub zniszczenie 5% roślin,
- w fazie 1–4 liści (BBCH 11–14) i w fazach późniejszych 4 lub więcej ślimaków średnio na pułapkę, lub zniszczenie 10% roślin w stopniu silnym i bardzo silnym.
Czym zwalczać?
Do zwalczania ślimaków w uprawach rolniczych mamy zarejestrowane dwie substancje czynne, tj. metaldehyd (np. Allowin 04 RB, Axcela GB, Limgol 5 GB, Medal 3 GB, Metkol 5 GB, Push 5 GB, Sharmet 5 GB, Siga 3 GB, Slugicol 3 GB, Slugix 3 GB, Snacol 5 GB, Sneg 3 GB, Ślimatox 5 GB, Ślimax Agro 3 GB, ŚXiren GB) oraz fosforan żelaza (np. Ironmax Pro, Sluxx HP). Granulaty na ślimaki stosuje się rzutowo ręcznie lub za pomocą aplikatorów, np. rozsiewaczem do poplonów z silnikiem elektrycznym. Ponieważ ich dawka jest stosunkowo niewielka, tzn. metaldehyd 4–7 kg/ha, a fosforan żelaza 7 kg/ha, to konieczne jest zachowanie precyzji, aby nie przedawkować, ponieważ granulaty działają jak przynęta, szczególnie te zawierające metaldehyd.