W sezonie wegetacyjnym 2016/2017 badano 9 odmian pochodzących z CCA, a 57 wpisano do KR. Doświadczenia PDO zlokalizowane są w różnych warunkach siedliskowych na terenie Polski, a ich duża liczba zapewnia obiektywną ocenę. Plonowanie rzepaku ozimego w roku 2017 było ogólnie dość dobre, przy czym bardzo zróżnicowane w rejonach.
Średnie plony powyżej 4 t/ha
Średni plon nasion zebrany z doświadczeń porejestrowych w 2017 r. wyniósł 44,2t/ha i był większy w porównaniu z rokiem 2016 o 5,1 dt/ha, czyli o 13%. W połowie doświadczeń uzyskano plon ponad 45 dt/ha. Rzepak lepiej plonował w rejonie VI i IV, a gorzej w rejonach III i V, w których wystąpiło duże porażenie roślin zgnilizną twardzikową.Na polach produkcyjnych plony rzepaku były przeważnie mniejsze, a rozpiętość uzyskanych plonów duża. Najczęściej zbierano plon wielkości od 2 do 3,5 t/ha. Ogólnie, zawartość tłuszczu i glukozynolanów w nasionach odmian ze zbioru była nieco mniejsza w porównaniu z poprzednim rokiem.
Więcej informacji na temat plonowania różnych odmian rzepaku w badaniach PDO znajdziecie w numerze 6/2018 top agrar Polska od str. 108.