StoryEditor

Po zimie policz obsadę roślin

Z pozoru banalne liczenie obsady zbóż czy rzepaku po zimie daje pojęcie o stanie uprawy. Zagęszczenie i stan odżywienia podpowie jak postępować z roślinami wiosną.
20.12.2016., 14:12h

To, w jakiej kondycji rośliny przetrwają przerwę zimową w wegetacji, zależy m.in. od warunków pogodowych czy dostępności składników. Nie zawsze też możemy mówić o typowej przerwie, bo dodatnia temperatura późną jesienią i zimą sprawia, że wegetacja trwa nieprzerwanie. Odbija się to na stanie łanu. Mogą być one zbyt wybujałe, zagęszczone, wykazywać niedobory składników pokarmowych. Policzenie obsady pozwala m.in. na określenie wysokości pierwszych wiosennych dawek azotu w zbożach i rzepaku. Te są w bardzo dużym stopniu uzależnione od ilości roślin na metrze kwadratowym i ich fazy rozwojowej.

Sprawdzanie obsady możemy przeprowadzić tzw. metodą ramkową lub na konkretnej długości rzędu. Odbywa się to podobnie dla rzepaku i zbóż.  Wielkość ramki określa konkretną powierzchnię w m kw., np. ramka o boku 50 cm to 0,25 m kw. (liczba roślin w takiej ramce pomnożona przez 4 daje obsadę na 1 m kw.). Przy metodzie drugiej ważna jest odległość pomiędzy rzędami (szerokość międzyrzędzi). Od niej zależy sposób obliczania obsady. Dwa metry bieżące rzędu zbóż wysianych w rozstawie 12,5 cm to 0,25 m kw. (liczba pomnożona przez 4 daje obsadę na 1 m kw.). Liczenie należy przeprowadzić przynajmniej w kilku miejscach na polu dla uzyskania wiarygodnego wyniku.

Więcej na temat liczenia obsady w najnowszym, styczniowym numerze "top agrar Polska".

jd, fot. Sierszeńska

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. październik 2024 08:34