StoryEditor

Początek lutego a rzepak idzie w pąk! Co robić?

Praktyczny brak zimy, z jedynie krótkotrwałymi przymrozkami jakie miały miejsce zaledwie trzy razy oraz kilkunastodniowe lub nawet dłuższe okresy temperatur znacznie powyżej zera nie są bez wpływu na oziminy. Okazuje się, że rzepaki zaczynają strzelać w pęd!
03.02.2020., 14:02h

Byłem w sobotę, 1 lutego na polach w okolicy Koszalina. Północ Polski - wydaje się więc, że warunki wręcz diametralnie inne niż w okolicy Wrocławia, Poznania czy Lublina. Choć nie jest to polski biegun zimna, to wegetacja powinna tam być co najmniej 1-2 tygodnie opóźniona w stosunku do Polski centralnej. Tymczasem i tam rzepak rozpoczął wegetację.

Rośliny liście mają żywo zielone, nasączone wodą. Jest to wynik dość obfitych opadów (w styczniu, a zwłaszcza pod koniec miesiąca, spadło tam około 80 l wody na metr kwadratowy) oraz wysokich temperatur. Uwodnienie tkanek jest łatwo rozpoznawalne po ich jędrności - gdy przełamuje się ogonek liściowy rzepaku, to pęka on z charakterystycznym odgłosem strzału. Blaszki liściowe też są sztywne, jędrne i żywo zielone. Pchną charakterystycznym zapachem świeżego rzepaku. W podobnym stanie rzepak był na początku stycznia 2012 r. Niestety - po połowie tamtego miesiąca przyszły silne mrozy i z rzepaków pozostały jedynie gnijące kikuty.


Roślina rzepaku z 12 stycznia 2012 r. - okolice Poznania (fot. Tomasz Czubiński)


Roślina rzepaku na tym samym polu co zdjęcie powyżej z 9 marca 2012 r. (fot. ...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 17:13