StoryEditor

Pogotowie polowe: Nie zrobiłeś regulacji rzepaku? Podpowiadamy, do kiedy jest sens ją wykonać i jakimi substancjami!

Zmienna pogoda, przymrozki i opady deszczu uniemożliwiły, w niektórych regionach kraju znalezienie okna pogodowego na regulacje rzepaku. Pytacie, do kiedy można ten zabieg wykonać i jak postępować teraz z rzepakiem.
14.04.2023., 09:04h
Na plantacjach rzepaku, rośliny są bardzo dobrze rozwinięte, nie widać silnej presji ze strony chorób (suchej zgnilizny, szarej pleśni), aczkolwiek duża wilgotność i ewentualne ocieplenie mogą spowodować ich wystąpienie.

Również szkodniki z powodu niskich temperatur, a niekiedy przymrozków nie są tak aktywne. Jednak w wielu regionach rzepaki są w fazie pąkowania, co oznacza, że w momencie ocieplenia mogą pojawić się chowacz brukwiaczek, ale przede wszystkim niebezpieczny dla pąków słodyszek.

Dlatego teraz, koniecznie trzeba monitorować plantacje, ponieważ w fazie początku pąkowania rzepaku (BBCH 51 - 52) już jeden chrząszcz słodyszka na roślinę, jest sygnałem do wykonania zabiegu.

Najlepszy termin na wykonanie regulacji w rzepaku

Natomiast, jeśli chodzi o regulację rzepaku, najlepszym terminem na jego wykonanie jest faza strzelania w pęd (BBCH 3). Wtedy wpływamy nie tylko na zahamowanie dominacji pędu głównego, ale także na pobudzenie do zawiązywania pędów bocznych.

Jeśli nie udało Wam się wykonać zabiegu w tym terminie, to w tym odcinku podpowiadam do kiedy jest sens go wykonać i jakimi substancjami. Koniecznie obejrzyjcie nasz film z pogotowia polowego!

dr Maria Walerowska
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 03:15