StoryEditor

Pola zagrożone kiłą kapusty - co robić, jak postępować?

Czy kiła kapusty zawsze jest ograniczana przez wyższe pH gleby?

04.01.2025., 12:00h

Jakie pH lubi kiła kapusty?

W agrotechnice funkcjonują utarte twierdzenia. Te związane z pH gleby mówią np. o tym, że skrzyp oraz kiła kapusty lubią niskie pH gleby. I to jest oczywiście prawda, tyle tylko, że jak to zwykle w przyrodzie bywa, organizmy dostosowują się do konkretnych warunków.

Zobacz także: Czy gnatarz w poplonie stanowi zagrożenie dla rzepaku?

Zatem skrzyp może wyrosnąć na pryzmie z wapnem, a kiła pojawić się na rzepaku rosnącym na stanowisku o pH zbliżonym do 6,5–7, czyli lekko kwaśnym odczynie, a naewt obojętnym. Co zatem robić, jeśli pola mamy zagrożone kiłą, a w płodozmianie jest rzepak?

Pola zagrożone kiłą - co robić?

Cóż, najpewniejszą metodą jest pomijanie w uprawie działek o podwyższonym ryzyku wystąpienia kiły, wybieranie odmian kiłoodpornych, stosowanie azotniaku (zawiera azot i tlenek wapnia, który podnosząc lokalnie pH działa fitosanitarnie i uniemożliwia rozwój kiły) lub opóźnianie siewu rzepaku. Ten ostatni czynnik jest trudniejszy do zrealizowania, bo terminu trzeba się ...

Pozostało 34% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. styczeń 2025 12:02