StoryEditor

Poprawki herbicydowe w rzepaku ozimym

Jesienna susza nie sprzyjała odchwaszczaniu rzepaku ozimego. Wielu rolników decydowało się na zabiegi nalistne zamiast doglebowych. Na niektórych plantacjach konieczne są poprawki.
21.03.2016., 13:03h

Obecnie rzepaki ozime wznowiły już wegetację i podano w nich pierwszą wiosenną dawkę azotu. Można zatem je odchwaścić, jeśli jest taka potrzeba. Zestaw substancji, które można zastosować jest ubogi. Mamy tu chlopyralid, chlopyralid+pikloram oraz propyzamid.
Pierwszy z nich występuje solo w takich preparatach, jak np. Lontrel 300 SL, Cliophar 300 SL, Faworyt 300 SL, Effigo, Helion 300 SL. Stosuje się je w dawce 0,3–0,4 l/ha w fazie tworzenia przez rośliny paków kwiatowych (BBCH 20–50). Substancja zwalcza m.in. chabra, ostrożeń, chwasty rumianowate i żółtlicę drobnokwiatową. Odporna na działanie substancji jest m.in. przytulia czepna. W związku z tym na rynku mamy dostępną mieszaninę chlopyralidu i pikloramu. Pochodzą tej samej grupy chemicznej, ale dodatek tej drugiej poszerza spektrum zwalczanych chwastów właśnie o przytulię do wysokości 8 cm. Ten zestaw substancji znajdziemy np. w preparatach Galera 334 SL, Barka 334 SL, Cyklop 334 SL, Avocet 334 SL. Stosować je można do fazy zielonego pąka okrytego liśćmi (BBCH 20–50). Ważne, by wszystkie wymienione wyżej preparaty stosować przy średniej dobowej temperaturze przynajmniej 8oC.

Rozwiązaniem jest jeszcze zastosowanie propyzamidu (np. Kerb 50 WG, Barclay Propyz SC, PPZ-400 SC, Prince 400 SC, Propyzaflash SC, Turbo Propyz SC), ale należałoby je zastosować już teraz. Substancja bowiem rozkłada się szybciej przy dłuższym dniu (wrażliwa na promieniowanie słoneczne) i zalecana jest do stosowania, gdy gleba ma mniej niż 15oC.

jd, fot, Daleszyński

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 12:42