W przypadku konieczności zniszczenia chwastów pojawiających się późną jesienią lub nie zniszczonych wcześniejszymi zabiegami jedyną opcją jest zastosowanie substancji czynnej propyzamid. Pozwala ona na niszczenie chwastów jedno- i dwuliściennych. Podstawowe zalecenie mówi o możliwości zastosowania tej substancji w fazie 4–6 liści rzepaku jesienią. Niektóre jednak produkty można stosować także na rośliny podczas spoczynku zimowego bez okrywy śnieżnej. Późniejsze stosowanie wydaje się być bardziej skuteczne, ponieważ propyzamid rozkłada się pod wpływem światła, zatem im krótszy dzień, tym jego działanie jest skuteczniejsze.
Najważniejsze chwasty niszczone przez tą substancję w najniższych zalecanych dawkach to m.in.: miotła zbożowa, bodziszki, chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, owies głuchy, a w dawkach wyższych także mak polny, przytulia czepna, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne.
Preparaty zawierające propyzamid zarejestrowane w rzepaku ozimym:
* Barclay Propyz SC,
* Kerb 50 WP,
* PPZ-400 SC,
* Propyzaflash SC,
* TurboPropyz SC.
jd
StoryEditor
Późne odchwaszczanie rzepaku
Wkrótce rośliny przejdą w stan spoczynku zimowego i jest to okres, kiedy nie wykonuje się już żadnych zabiegów ochronnych. Wyjątkiem jest odchwaszczanie.