Zwalczanie bodziszka w rzepaku
Bodziszek to gatunek, który często występuje w uprawie rzepaku. Chwast dobrze zimuje, a jesienią i zimą podczas pełzającej wegetacji cały czas się rozwija, więc wiosną może mieć fazę mocno rozwiniętej rozety.
Zobacz także: Czy rzepak dobrze przezimuje? Jaki jest stan plantacji rzepaku?
Wtedy jest bardzo trudny do zwalczenia. Warto zatem przypilnować go i jeśli warunki pozwalają, to zwalczyć jeszcze późną jesienią. Umożliwia to praktycznie tylko jedna substancja czynna – propyzamid. To substancja, która działa już w temperaturze 0°C, ale optimum dla niej to nie więcej niż 15°C. Taką też informację podają producenci środków, żeby nie stosować na glebę o temperaturze wyższej niż 15°C. Substancja nie lubi też słońca - traci swoje właściwości w wyniku promieniowania.
Sam bodziszek nie w każdej etykiecie preparatu z propyzamidem jest wymieniany jako wrażliwy, a jeśli już jest, to w najwyższych dawkach, które niekoniecznie są zarejestrowane w rzepaku. Wiadomo jednak z literatury, że dawki już od 500 g/ha substancji ograniczają ten gatunek. W etykietach dawka propyzamidu w rzepaku to 750 g/ha.
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 12/2024
czytaj więcej