StoryEditor

R.s.m. jako wspomagacz

Rolnicy do przedwschodowych zabiegów odchwaszczających w rzepaku czasami dodają nawóz r.s.m., który ma wydłużyć działanie herbicydów. Czy faktycznie tak jest mówi nam ekspert z UP w Poznaniu.
05.08.2021., 14:08h
– Wśród sposobów zwiększania skuteczności działania herbicydów doglebowych podaje się także wykorzystanie nawozu r.s.m. Roztwór saletrzano-mocznikowy ma właściwości higroskopijne – chłonie wodę z powietrza. Pozwala to na wydłużenie czasu wysychania kropel cieczy opryskowej i dostępności herbicydu dla kiełkujących chwastów – mówi dr hab. Łukasz Sobiech z poznańskiej uczelni.

Wspomniany nawóz jest w tym celu wykorzystywany w dawce 100 l/ha. Istnieją badania na temat korzyści wynikających z tego sposobu wykorzystania wspomnianego nawozu w aplikacji herbicydu doglebowego (dotyczą środka stosowanego w uprawie kukurydzy), jednak wskazuje się, że bardziej efektywne jest wykorzystanie adiuwantów doglebowych. Dodatkowo decydując się na zastosowanie r.s.m. w zabiegu doglebowym, należy zwrócić dużą uwagę na mieszalność nawozu z herbicydem. Przed wymieszaniem całości cieczy opryskowej należy przeprowadzić test kompatybilności (mieszania mniejszych ilości poszczególnych komponentów). Dobrym rozwiązaniem jest także wymieszanie środka ochrony roślin z mniejszą ilością wody, a w drugiej kolejności dodanie r.s.m. do zbiornika opryskiwacza.

Więcej o odchwaszczaniu rzepaku ozimego przeczytasz w najnowszym wydaniu „top agrar Polska”.



jd, fot. Sierszeńska
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 12:52