StoryEditor

R.s.m. z herbicydem doglebowym w rzepaku?

Chlomazon i metazachlor to jedno z popularniejszych rozwiązań chwastobójczych w rzepaku ozimym. Czy można do tego zabiegu dodać r.s.m.?
26.08.2016., 13:08h

Dodatek r.s.m.-u będzie uzasadniony w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to ryzyko znoszenia cieczy użytkowej. Dodatek nawozu przeciwdziała temu zjawisku zwiększając jej gęstość i tym samym ciężar. Zabieg wykonuje się oczywiście rozpylaczami przeznaczonymi do herbicydów, a nie grubokroplistymi. Mimo że krople będą bardzo małe to jednak ich ciężar się zwiększy, a podatność na znoszenie zmniejszy. Bezpieczna ilość nawozu, jaką można zastosować wraz z herbicydami wynosi 100 l/ha dla produktu zawierającego 28% N (28kg/ha czystego N).

Drugą zaletą łączenia herbicydów z roztworem saletrzano–mocznikowym jest dostarczenie roślinom azotu. Nie sprawdza się to jednak w każdych warunkach. Rzepak korzysta z azotu mineralnego zawartego w glebie oraz ze składnika dostarczonego w nawożeniu podstawowym. Jeśli jednak jest go za mało, a przedplonem było zboże, którego słoma została przyorana to roślinom może brakować azotu. Mimo że azot znajduje się w glebie może zostać w dużej części wykorzystany na mineralizację resztek i nie wystarczy go dla rośliny uprawnej. Sytuację pogorszy dodatkowo długa i ciepła jesień (ta zapowiadana jest na ten sezon). Rzepak może jesienią ...

Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. październik 2024 12:55