StoryEditorMateriał promocyjny

REKLAMA: Rzepak jest wymagający

Rzepak ozimy jest rośliną bardzo specyficzną pod względem potrzeb żywieniowych. Wynika to z dużej biomasy nadziemnej akumulowanej przez cały sezon wegetacyjny czyli 10-11 miesięcy. Dlatego przed siewem szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska. Dawki składników ustalamy zawsze w oparciu o zasobność gleby i zakładany plon. Takie postępowanie diagnostyczne pozwala na odpowiedź czy wystarczy tylko zaspokoić bieżące potrzeby pokarmowe, czy też konieczna jest jeszcze korekta zasobności gleby. Słowo tylko bynajmniej nie marginalizuje problemu, gdyż jak zaznaczono potrzeby pokarmowe rzepaku są i tak bardzo duże (tab. 1).
30.06.2017., 10:06h
REKLAMA:







Przy wyborze nawozu nie bez znaczenia jest formulacja chemiczna, która powinna uwzględniać stopniowe uwalnianie składników z granuli nawozowej do końca wegetacji. Zwróćmy uwagę, że po kwitnieniu rzepak pobiera jeszcze około 30% potrzebnej siarki i aż 45% fosforu (rycina 1).















Z badań naukowych wykonanych w Polsce i za granicą wynika, że korzenie rzepaku mają zdolność do wydzielania kwasów organicznych, przez co rośliny efektywnie wykorzystują fosfor ze źródeł o mniejszej rozpuszczalności, takich jak fosforyty i częściowo rozłożone fosforyty. Specyfika nawożenia rzepaku wiąże się też z wyjątkowo dużym zapotrzebowaniem na siarkę. Składnik ten jest ważny dla rzepaku na każdym etapie tworzenia plonu, ponieważ odpowiada za metabolizm azotu i zdrowotność roślin, a także kontroluje syntezę kwasów tłuszczowych. Na fotografii 1 pokazano objawy niedoboru siarki krótko przed kwitnieniem.

W nawożeniu rzepaku stosowanie siarki musi być już standardem i co ważne, powinno uwzględniać różną rozpuszczalność nośników tego pierwiastka, po to żeby zaspokoić potrzeby plantacji zarówno w okresie jesieni jak i po kwitnieniu. Wymóg ten spełniają nawozy proponowane w firmie Luvena, takie jak Lubofos pod rzepak czy Lubofoski. Wymienione nawozy zawierają także wapń – niedoceniany składnik, którego pobranie jednostkowe przez rzepak jest większe niż fosforu. W słabszych stanowiskach wapń warto dodatkowo wprowadzić do gleby z nawozem Luboplon wapniowo-magnezowy.
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. listopad 2024 12:04