Zbiory rzepaku i rzepiku w Polsce w ubiegłym roku wyniosły ponad 3,2 mln ton. Przemysł wyprodukował ponad 1,4 mln ton śruty rzepakowej, której w przybliżeniu prawie połowę wyeksportowano. W tym samym czasie, polski przemysł paszowy, sprowadził zza granicy od miliona ośmiuset do miliona dziewięciuset tysięcy ton soi.
Joanna Żuchniewicz, z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, podkreśla, że w Polsce wykorzystanie śruty rzepakowej do produkcji pasz ciągle pozostawia wiele do życzenia.
– Pasze rzepakowe są niedocenianym źródłem białka, chociaż świetnie wpisują się w ten ujemny bilans i znakomicie wypełniają tę lukę – powiedziała Żuchniewicz na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Ekspertka z PSPO podkreśliła że są mity, jeśli chodzi o kolor śruty rzepakowej - czarna barwa ponoć ma wpływ na żywienie i hodowcy nie chcą jej używać właśnie z tego powodu. Śruta sojowa ma lepszą promocję i stosuje się jej więcej, zarówno ze względu na kolor, jak i na trochę większą zawartość białka. Natomiast należy pamiętać, że śruta rzepakowa ma 36-38 proc. białka, więc nadal dużo i jest to zdecydowanie białko tańsze. em, abo
Więcej czytaj na gospodarka.polskieradio.pl
Fot. Walerowska