StoryEditor

Rzepak bez jednoliściennych

Chwasty jednoliścienne w rzepaku to nie tylko samosiewy zbóż. Dużo groźniejsze są perz właściwy czy miotła zbożowa, z którymi można sobie jednak całkiem sprawnie poradzić.
25.09.2017., 12:09h
Najczęściej występującymi chwastami jednoliściennymi w rzepaku są samosiewy zbóż. Zwykle rzepak przypada w zmianowaniu po zbożach. Niestarannie wykonana agrotechnika przyczynia się do zwiększonego występowania samosiewów zbóż. W przypadku wykonanej orki widać to szczególnie na uwrociach, gdzie niedokładnie przykryta słoma czy resztki ścierniska będące źródłem nasion sprzyjają szybkim i licznym wschodom samosiewów. Można sobie jednak z nimi stosunkowo łatwo poradzić, stosując popularne graminicydy w niższych z zalecanych dawek. Będą to np. Agil-S 100 EC, Bosiak 100 EC (propachizafop) w dawce 0,5 l/ha. Preparat np. Targa Super 05 EC czy Labrador Extra 50 EC (zawierają chizalofop-P etylu) do zwalczania samosiewów zbóż stosuje się w dawce 0,75 l/ha. Fluazyfop-P butylu np. w preparacie Fusilade Forte 150 EC stosuje się w dawce 0,63–0,83 l/ha.

Inne niechciane jednoliścienne

Pozostałe chwasty jednoliścienne, np. chwastnica, owies głuchy wymagają minimalnej dawki 0,6 l/ha w przypadku preparatów Agil 100 EC czy Bosiak 100 EC. Perz przy ich pomocy zwalczymy dawką przynajmniej 1,2 l/ha, kiedy ma co najmniej 12 cm wysokości. W przypadku preparatu Targa czy Labrador do zwalczania perzu należy zastosować w dawce 2 l/ha, a Fusilade w dawce 1,7 l/ha.
Do zwalczania uciążliwej miotły zbożowej można także użyć preparatów np. Kerb 400 SC, Barclay Propyz SC, Prince 400 SC w dawce 1,875 l/ha w okresie spoczynku zimowego rzepaku (gleba nie może być pokryta śniegiem). Substancja aktywna w nim zawarta – propyzamid – rozkłada się pod wpływem światła, więc im później zastosowany, tym jego działanie jest skuteczniejsze.

Kiedy niszczyć?

W przypadku samosiewów zbóż zabieg można wykonać, kiedy rzepak osiągnął fazę 2 liści właściwych. Ważna jest też faza rozwojowa samosiewów– mogą się one znajdować maksymalnie w fazie krzewienia. Generalnie zawsze w przypadku herbicydów warto stosować zasadę, że zabieg na mniej rozwinięte chwasty jest dużo skuteczniejszy. Perz najlepiej niszczyć w fazie 5–6 liści.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 23:44