Jak wynika z danych Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, w okresie od 20 do 24 lipca br. ceny rzepaku oferowane przez krajowe podmioty skupowe i zakłady przetwórcze kształtowały się na poziomie 1450–1575 zł/t netto. Natomiast według danych pozyskanych przez topagrar.pl z punktów skupu we wszystkich województwach, we wspomnianym okresie średnia cena czarnych nasion wynosiła 1515 zł/t netto. Biorąc pod uwagę stawki, które obowiązywały w analogicznym okresie 2014 roku (ok. 1200 zł/t netto), producenci rzepaku na tegoroczne ceny nie mogą narzekać.
Powodem do ich zmartwień może być kapryśna pogoda i wynikające z niej niższe plony. Panująca w maju i czerwcu br. susza oraz czerwcowe i lipcowe gradobicia i nawałnice ograniczyły lub całkowicie zabrały zbiory. Z informacji, które napływają do naszej redakcji od rolników, plony rzepaku wahają się w przedziale od 3,5 do 4 ton z 1 ha, przy czym w II i III dekadzie lipca warunki pogodowe sprawiały, że wilgotność czarnych nasion najczęściej przekraczała 10%. Niestety, przemieszczające się przez Polskę w ciągu minionych 2 tygodni burze w wielu regionach przyniosły gradobicia, które lokalnie zniszczyły całkowicie plantacje rzepaku (zobacz zdjęcia).
O ile niższe będą tegoroczne zbiory rzepaku, tego dowiemy się po żniwach. Na razie pewne jest to, że czarnych nasion będzie mniej mz powodu pogody i mniejszego areału zasiewów. Warto dodać, że mimo postępującego z każdym dniem zaawansowania rzepakowych żniw, jego ceny w skupie pozostają stabilne, a to dla rolników produkujących rzepak jest dobry prognostyk na ten rok. bcz
Źródło: BGŻ BNP PARIBAS, własne
Fot. Sierszeńska