Jednocześnie, jak dowiedziała się redakcja „tap”, skupujący oferują rolnikom kontrakty na surowiec z przyszłych zbiorów po ok. 1540-1560 zł/t netto z dostawą w sierpniu. Biorąc pod uwagę sytuację na światowym rynku rzepaku – rekordowe zbiory na świecie, głównie w Kandzie i Australii, opóźniony wpływ canoli kanadyjskiej na rynek światowy – może to znaczyć, że wspomniana cena w żniwa będzie dobrą. Jednak cały czas trzeba mieć na względzie to, że na razie nie wiadomo jak rzepak przezimował. Stary mogłyby oznaczać wzrost cen mimo ubiegłorocznych dobrych zbiorów.
Natomiast na paryskiej giełdzie notowania rzepaku w kontrakcie majowym uległy umocnieniu. Przez ostatni tydzień notowania wzrosły o 0,1% (do 378,3 euro/t ). Jednak w ciągu dwóch tygodni mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 16,3 euro/t.
Eksperci zwracają uwagę, że taka sytuacja wynika częściowo z nastrojów panujących w Chicago. Trzeba zwrócić uwagę, że canola na rynku terminowym i gotówkowym uległa przecenie. W Unii podaż surowca po wzrostach na rynku rzeczywistym jest wystarczająca dla zaspokojenia potrzeb przetwórców – pisze FAMMU/FAPA.
W Winnipeg kanadyjsk...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Rzepak najdroższy od żniw
W połowie lutego (18.02.2014) w obrocie krajowym zanotowaliśmy najwyższa cenę na ten surowiec od ubiegłorocznych żniw. Czarne nasiona można było sprzedać po 1600 zł/t netto z odbiorem z gospodarstwa.