Pierwsza z nowych odmian rzepaku ozimego, tj. DK Excited charakteryzuje się tolerancją na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV) oraz wysokim potencjałem plonowania. W doświadczeniach rejestrowych COBORU w roku 2019 odmiana osiągnęła 126% wzorca (4,83 t/ha), natomiast średnia z lat 2018–2019 to 119% wzorca (4,64 t/ha).
– To odmiana łącząca cechy wysokiego i stabilnego plonowania, doskonałego wigoru jesiennego oraz bardzo dobrej zimotrwałości. DK Excited wyróżnia się wysoką zawartością tłuszczu w nasionach oraz podwyższoną odpornością na pękanie łuszczyn i osypywanie się nasion. Jest wczesna w kwitnieniu i średnio wczesna w dojrzewaniu. Może być polecana do siewów w opóźnionym terminie agrotechnicznym – podkreśla Katarzyna Gallewicz z firmy Bayer.
Druga z nowości odmianowych to DK Exima, która w badaniach rozpoznawczych COBORU w roku 2019 uzyskała plon na poziomie 118% wzorca (4,61 t/ha), tj. najlepszy wynik wśród 53 odmian testowanych w 15 lokalizacjach w całej Polsce.
Nowa zaprawa insektycydowa w rzepaku
Wszystkie odmiany Dekalb zostaną zaprawione zaprawą grzybobójczą Scenic Gold. Nowości DK Exima i DK Excited, dodatkowo także zostaną zaprawione nową zaprawą insektycydową Buteo Start. Zaprawa Buteo Start zawiera nową substancję czynną – flupyradifuron, nie występującą dotąd w żadnej innej zaprawie na świecie. Inspiracją dla stworzenia produktu był naturalnie występujący związek – stemofolina (pochodząca z azjatyckiej rośliny Stemona japonica). Zaprawa ma chronić rzepak przed kluczowymi szkodnikami wczesnego okresu rozwoju. W zakresie rejestracji środka znajdują się pchełki ziemne, pchełka rzepakowa oraz śmietka kapuściana.