Na przezimowanie roślin rzepaku ozimego będzie miała bardzo duży wpływ, okrywa śnieżnej, szczególnie gdy temperatura znacznie spadnie. Okrywa śnieżna ma za zadanie ochronić rośliny przed przemarznięciem oraz wiatrem, a także łagodzi wahania temperatur.
Wiosną, szczególnie na terenach gdzie wystąpiła powódź, po ruszeniu wegetacji, można przypuszczać, że w większym nasileniu wystąpi ponownie czerń krzyżowych, sucha zgnilizna kapustnych oraz szara pleśń, której źródło pochodzić będzie z zamarłych, żółknących liści.
Pamiętajmy również, że w regionach, w których od wielu lat obserwuje się występowanie kiły kapusty, istnieje również ryzyko ponownego jej ataku.
Zobacz także: Odmiany odporne na choroby wg COBORU. Jak wybrać dobrą odmianę na nasze pole?
Najważniejsza jest lustracja pola
Najważniejsza w okresie wczesnej wiosny jest obecność na polu i przeprowadzanie regularnych lustracji. Należy zwrócić uwagę na nietypowe objawy jak:
- pożółknięcia,
- przebarwienia,
- rośliny w słabszej kondycji celem podjęcia decyzji o wykonaniu odpowiednich zabiegów agrotechnicznych.
Łagodniejszy klimat – więcej szkodników
Przez łagodniejszy klimat, wydłużył się okres żerowania szkodników. Szczególnie mszyc, czy gąsienic np. bielinków, czy tantnisia krzyżowiaczka. Dlatego trzeba pamiętać, że szkodniki te mogą przezimować, stąd konieczna jest kontrola pola i w przypadku kiedy wystąpią dodatnie temperatury, żółte naczynia będzie można już wystawić w lutym.
Zapraszamy do Olsztyna, Minikowa i Wrocławia na SEMINARIA UPRAWOWE
Wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli się zapisać, zapraszamy na nasze seminaria już od:
- 7 stycznia w Olsztynie,
- 8 stycznia w Minikowie
- 9 i 10 stycznia we Wrocławiu.
- on-line 10 stycznia
Was, którzy nie będą mogli dojechać, zapraszamy do skorzystania z opcji on-line, którą przewidzieliśmy na 10 stycznia w piątek.
Przygotowaliśmy niezwykle bogaty program, który uzbroi Was w wiedzę i porady na nowy sezon wegetacyjny. – Każdy rok jest albo bardzo, albo tylko trochę różny od poprzedniego, dlatego tak fascynujący ale i wymagający jest zawód rolnika, bo nie możemy postępować sztampowo i zawsze na każdym polu trzeba reagować indywidualnie do sytuacji – podkreśla prof. Schönberger. Przekonali się o tym rolnicy uczestniczący w naszych spotkaniach od lat, że w każdym sezonie mamy na polach potencjał rezerw i oszczędności do wykorzystania – trzeba tylko wiedzieć, gdzie, ile i jak… Odpowiemy na Wasze pytania.
Do zobaczenia na naszych seminariach!
Bernat Patrycja
oprac. na podst. Platforma Sygnalizacji Agrofagów
Fot: Walerowska