StoryEditor

Rzepaki luksusowo odżywione

Tej jesieni rzepaki zdążyły się w większości bardzo dobrze rozwinąć. To oznacza, że pobrały duże ilości składników pokarmowych, szczególnie azotu.
12.12.2018., 10:12h
Pogoda tej jesieni sprzyjała rozwojowi rzepaku. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że kto w tym roku nie wysiał go zbyt wcześnie to lepiej na tym wyszedł. Rośliny bowiem na plantacjach wcześnie założonych bardzo mocno się rozwinęły. Na tyle mocno, że istnieje ryzyko, że przy łagodnej zimie na krótko przerwą wegetację i wiosną szybko ją wznowią.

Nawet 150 kg/ha N

Najbardziej rozwinięte plantacje pobrały tej jesieni wręcz rekordowe ilości azotu.
– Zeskanowanie najmocniejszych plantacji sensorem azotu wykazało, że rośliny pobrały nawet 150 kg/ha azotu. Rośliny mają po 12–14 liści, a szyjka korzeniowa średnicę około 2 cm – mówi Piotr Zarzycki, główny agronom w Przerzeczyn Zdrój Sp. z o.o. Ośrodek Hodowli Zarodowej w miejscowości Gilów w woj. dolnośląskim. Dodaje, że jesienna dawka azotu wyniosła 35–40 kg/ha, więc resztę rośliny pobrały z gleby.
– W glebie musiało się znajdować sporo azotu mineralnego, ale po suchszym niż zwykle roku rośliny pobrały go mniej, więc zasilił on rzepak – mówi agronom. Dodajmy, że na południu Polski w tym roku w niektórych regionach padało więcej niż na większości obszaru kraju, a w niektórych gminach w ogóle nie stwierdzono suszy.

Obawa o rośliny na wiosnę

Rekordowe pobranie azotu i wyjątkowo mocno rozwinięte rośliny rodzą pytanie o ich zachowanie na wiosnę. Bardzo możliwe, że po rozpoczęciu wegetacji (moment, kiedy przez kolejne 5 dni średnia dobowa temperatura wynosi przynajmniej 5oC) rośliny szybko zaczną rosnąć. Może to nastąpić przed 1 marca, kiedy to przed tą datą nie można w świetle nowych przepisów stosować nawozów azotowych. Dodatkowo wjazd w pole mogą utrudnić warunki. Jeśli więc tak się stanie rośliny mogą zacząć głodować i stracić wypracowany jesienią potencjał. Już teraz zatem można stwierdzić, że najlepszą formą azotu na wiosnę w rzepaku może być szybko działająca forma azotanowa.

jd, fot. Kurek
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 12:31