StoryEditor

Seminaria uprawowe 2021: Klimat, a regulacja rzepaku

Zmiany klimatyczne to wątek przewijający się we wszystkich aspektach agrotechnicznych w każdej uprawie. Wpływ mają one także na sposób regulacji łanu rzepaku.
12.01.2021., 15:01h
– W warunkach długiej i ciepłej jesieni regulacja rzepaku jest trudna i trzeba się do niej dobrze przyłożyć. W tym terminie zastosować możemy różne regulatory działające różnie na hormony roślinne – mówił prof. Schönberger drugiego dnia naszych seminariów. W przypadku giberelin możemy zastosować wczesne lub późne inhibitory tych hormonów. Do pierwzej grupy zaliczymy np. chlorek chloromekwatu, mepikwat, metkonazol, tebukonazol czy paklobutrazol. Ich zastosowanie powoduje m.in. skrócenie łodygi,wzmocnienie (pogrubienie) ścian pędu, dominacja wierzchołkowa,wspieranie pędów bocznych, opóźnienie kwitnienia i doświetlenie podstawowych pąków. Późne natomiast inhibitory giberelin to trineksapak etylu, który oprócz wyżej wymienionych działań wspiera też rozwój korzeni bocznych czy redukuje późniejsze pąki.

Wcześnie siany zagrożony

– Jeśli do 25 września rzepak osiągnie fazę 6 liści to podczas długiej jesieni z pewnością zacznie strzelać w pęd. Trzeba temu zapobiec, bo nadmiernie wyciągnięty stożek wzrostu niechybnie przemarznie – mówił ekspert. Dlatego też już w fazie 2–4 liści można zastosować regulatory, np. mepikwat+metkonazol i 75...
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 08:57