StoryEditor

Siew współrzędny rzepaku z roślinami bobowatymi oszczędza azot?

Czy rośliny bobowate w siewie współrzędnym rzepaku sprawiają, że jesienna dawka azotu pod rzepak jest zbędna? Ile tego składnika mogą dostarczyć rzepakowi na wiosnę? Czy faktycznie ograniczają presję szkodników?

NASI AUTORZY
Caroline Benecke, dr Christoph Wedde
Izba Rolnicza Dolna Saksonia
03.09.2024., 08:33h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Siew współrzędny reguluje ilość szkodników
  • Rośliny okrywowe - strączki
  • Czym zasiać?
  • Herbicydy do zwalczania chwastów w siewie współrzędnym
  • Chwasty zwalczane przedwschodowo
  • Cel 1.: ograniczenie N jesienią
  • Cel 2.: mniejsza presja szkodników
  • Cel 3.: ile azotu na wiosnę?

Siew współrzędny reguluje ilość szkodników

W ostatnich latach uprawa rzepaku przysparza trosk i potrafi nie spełniać oczekiwań. Z jednej strony problemy agrotechniczne wpływają na raczej rozczarowujące plony – wycofywanie s.cz. utrudnia walkę z agrofagami, zwłaszcza ze szkodnikami, z drugiej także opłacalność jego produkcji jest coraz gorsza. Coraz więcej rolników, szukając oszczędności, ale także sposobu na ograniczenie presji szkodników jesienią, rozważa lub też wprowadza siew współrzędny rzepaku z roślinami okrywowymi.

Zobacz także: Jak i czym skutecznie trafić w śmietkę kapuścianą?

Pojedyncze wyniki badań, np. z Francji, pokazują, że niektóre gatunki wykorzystane do siewu współrzędnego mogą mieć pozytywny wpływ na regulację liczebności szkodników, zwalczanie chwastów 1- i 2-liściennych oraz dostarczanie azotu rzepakowi. Ponadto ich uprawa może pozytywnie oddziaływać na życie biologiczne gleby, ograniczenie erozji i lepsze ukorzenienie gleby. Jednocześnie te rośliny towarzyszące mogą również stanowić dodatko...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
NASI AUTORZY<br/>Caroline Benecke, dr Christoph Wedde<br/>Izba Rolnicza Dolna SaksoniaNASI AUTORZY
Caroline Benecke, dr Christoph Wedde
Izba Rolnicza Dolna Saksonia
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. listopad 2024 06:18